Вимагання будь-яких інших документів чи додатків до адвокатського запиту, крім копії адвокатського свідоцтва та ордера, є обмеженням адвокатських гарантій — Анастасія Гурська

Допустимі джерела доказів для захисту — тема лекції Анастасії Гурської, партнера АО «Клочков та Партнери», яка дала поради слухачам Legal High School, як користуватися інструментами для збору доказів стороні захисту і як діяти у разі, коли не відповідають на адвокатські запити. Лектор зазначила, що КПК України надає адвокату права для захисту клієнта і дозволяє вповні втілити принцип рівності та змагальності сторін, хоча сторону обвинувачення більше влаштовував старий КПК. Проте, на її думку, у сторони обвинувачення все ж залишається більше прав.

Разом із тим сторона захисту має право самостійно проводити певні дії з метою збору доказів, а саме — клопотати про тимчасовий доступ до речей і предметів. Таке клопотання може бути подане вже на стадії досудового розслідування. Це дає змогу отримати доступ до інформації, що не може бути отримана у відповідь на адвокатський запит, приміром, білінг номерів телефонів, доступ до банківської таємниці тощо.

За словами лектора, важливість цих заходів полягає у тому, що доступ дає змогу отримувати інформацію самостійно, до того ж мати джерело доказів від першоджерела, а не від слідчого. Отримання матеріалів на ранніх стадіях дозволяє перевірити певні обставини справи та провести слідчі дії на стадії досудового розслідування.

Щоб суд задовольнив клопотання на доступ до білінгу телефону, потрібно доводити, що номер телефону належить підозрюваному, а якщо йдеться про третіх осіб, то зв’язок номера телефону з особою можна отримати з інших документів — протоколу допиту, договору, навіть візитівки. Аби довести, що абонент користується номером на підставі контракту, потрібна копія договору, яку не завжди надають на адвокатський запит.

Ще одним інструментом збору доказів є ініціювання слідчих дій та участь у їх проведенні. Це стосується допиту, хоча, на думку лектора, ліпше опитувати свідків стороні захисту самостійно, а виклик до слідчого потрібен у разі, аби змінити його точку зору. Утім, є і ризики, адже слідчий може викликати вашого свідка самостійно і формально допитати його, і таким чином мети допиту не буде досягнуто. Ініціюючи виклик свідка, потрібно просити про допит підозрюваного у присутності адвоката, адже сторона захисту має право брати участь в ініційованих нею слідчих діях. Це надає можливість поставити свідку свої запитання і в ідеалі — просити про відеофіксацію допиту, щоб зафіксувати позицію свідка, аби він не змінив її в подальшому.

Можна ініціювати слідчі дії, проте, є випадки, коли на ваше клопотання слідчий не відповідає. У такому разі Анастасія Гурська порадила звертатися зі скаргою до слідчого судді у порядку статті 303 КПК України. Проте вона зазначила, що це доволі тривалий процес і розгляд клопотання не означає його задоволення, і слідчий може відмовити з суб’єктивних мотивів.

Адвокат має право звертатися з адвокатськими запитами до різних органів і установ про отримання інформації та копій документів. Причому наразі немає необхідності розкривати, в рамках якої справи ви запитуєте цю інформацію. Обов’язковим додатком до запиту має бути посвідчені у законному порядку копії адвокатського свідоцтва та ордера. «Вимагання будь-яких інших документів чи додатків до адвокатського запиту є обмеженням адвокатських гарантій», — наголосила Анастасія Гурська. При цьому вона нагадала, що відмова в наданні чи надання неправдивої інформації на адвокатський запит є адміністративним правопорушенням.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик