Інструментарій юриста із захисту інвестицій представив радник Integrites Сергій Уваров

Модуль Школи судової практики Legal High School, присвячений інвестиційним спорам, продовжив радник МЮФ Integrites Сергій Уваров лекцією про національні та міжнародні способи захисту інвестицій. Лектор на практичних прикладах висвітлив основні ситуації, в яких виникає необхідність захистити інвестиції, зокрема випадки рейдерства та неправомірних дій державних органів. Розповідаючи про судові процеси щодо захисту інвестицій у національних судах (господарських, цивільних, адміністративних), пан Уваров навів як приклад конкретні справи, зазначивши, що українське правосуддя і правоохоронна система, на жаль, не пропонують ефективних заходів захисту.

У зв’язку з тим, що українські суди часто не можуть бути неупередженими, в інструментарії захисника інвестицій важливе місце займають іноземні суди, вважає Сергій Уваров. Вони працюють швидше, а крім того, можуть бути ефективними і в іноземних юрисдикціях. А ось на Європейський суд з прав людини особливо розраховувати не варто, адже цей суд має вельми обмежений інструментарій для вирішення інвестиційних спорів.

Особливу увагу лектор звернув на важливість використання можливостей PR та комунікацій. У великих інвестиційних проектах потрібно як мінімум самим юристам стежити за PR-кампанією, а в ідеалі — наймати спеціалізоване PR-агентство, яке контролюватиме медійний бекграунд, шукати інформ-вкидання і реагувати на них, створювати справедливий інформаційний фон, рекомендує Сергій Уваров.

Скоординовану PR-кампанію лектор назвав одним із національних засобів захисту інвестицій, серед яких також звернення до допоміжних органів і комісії, а якщо йдеться про судові рішення — навіть до ВККС і ВРП. Цікавий інструмент, за словами пана Уварова, — пов’язані судові процеси (наприклад, з метою уповільнення активності рейдерів), а також різні зустрічні дії (позови, кримінальні справи).

Міжнародні способи захисту інвестицій більш райдужні, адже йдеться не про використання якихось хитрощів, а про справжню, серйозну юриспруденцію, зазначив Сергій Уваров. Україна уклала багато двосторонніх і багатосторонніх договорів про захист інвестицій, абсолютна більшість з них передбачають стандартні гарантії захисту, але сфера дій цих договорів обмежена. Крім того, треба враховувати, що є відмінності в режимах захисту інвестицій, акцентував увагу лектор. Так, у договорах розрізняється обсяг поняття «інвестор», не в усіх договорах є umbrella clause (обмовка про те, що держава, яка приймає інвестиції, зобов’язується дотримуватися всіх зобов’язань, прийнятих нею стосовно іноземних інвесторів та їх інвестицій), трапляються винятки зі сфери застосування.

Потрібно пам’ятати, що не можна використовувати міжнародний режим захисту інвестицій уже після виникнення спору, тому про захист варто подумати ще на етапі планування інвестицій, зокрема, враховувати правовий режим при структуруванні угоди, ретельно розробляти всю документацію. Захищати інвестиції потрібно завжди — і при здійсненні інвестиції, і в процесі діяльності, і в періоди загострень, резюмував Сергій Уваров.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик