Завдяки можливості АРМА продажу арештованого майна вдається зберегти значну частину його первинної вартості, – Олександр Тананакін
- 09.02.2022 15:14
- Новини
Про повноваження АРМА щодо реалізації майна, переданого в управління слухачам Legal High School розповів Олександр Тананакін, адвокат АО Barristers. Він нагадав про ситуацію, яка існувала з арештованим майном до створення АРМА та наголосив, що створення Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) було однією з вимог ЄС під час підписання угоди про безвізовий режим між Україною та Європейським Союзом.
Лектор підкреслив, що зберігання арештованого майна чи активів, переданого в управління АРМА не є її функцією. АРМА на власний розсуд обирає спосіб управління таким майном і насамперед вона зацікавлена у якомога більш ефективному його використанні – в тому числі шляхом продажу. Особливо це актуально для майна яке швидко псується, має обмежений термін придатності чи швидко втрачає свою вартість. На думку Олександра Тананакіна перевага АРМА в цьому сенсі полягає в тому, що завдяки продажу такого майна вдається зберегти значну частину його первинної вартості. Інша справа, коли в управління АРМА потрапляють предмети мистецтва, які з часом лише додають у ціні – такі об’єкти, вигідніше зберігати.
Правда бувають випадки, коли в управління потрапляють об’єкти критичної інфраструктури (а були випадки, коли їй передавали в управління ТЕЦ). В такому випадку управління майном потребує спеціальних знань та ще й викликає спротив трудового колективу арештованих підприємств. Причому продати в короткі строки складні об’єкти неможливо і такі випадки використовували зацікавлені особи для дискредитації АРМА.
На прикладі реальних кейсів з власної практики лектор описав алгоритм роботи АРМА та виклики, які виникають під час передачі в управління матеріальними цінностями та фінансовими коштами, а також відзначив, що механізми управління арештованим майном та відповідна нормативна база потребують суттєвого покращення. Крім того, він зазначив, що у випадку коли в процесі управляння арештоване майно було втрачене чи пошкоджене, у власника є можливість отримати компенсацію.