Лише кожна десята справа за статтею 212 КК України передається до суду і лише 9% з тих справ, що дійшли до суду, закінчуються вироком — Дмитро Бондарчук

Про алгоритми дій при допитах та обшуках слухачам Legal High School розповів Дмитро Бондарчук, старший юрист EQUITY. Він нагадав перелік слідчих (розшукових) дій, визначених статтею 20 Кримінального процесуального кодексу України, наголосивши, що найбільш поширеними серед них є допит та обшук.

Говорячи про обшук, лектор підкреслив, що він проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. При цьому він навів статистичні дані, з яких випливає, що, за статистикою відкритих проваджень за статтею 212 Кримінального кодексу України, лише одна з десяти справ за результатами досудового розслідування передається до суду і лише 9% з тих справ, що дійшли до суду, закінчуються вироком.

Дмитро Бондарчук зазначив, що обшук у квартирах починають, як правило, о 7-й ранку, а в офісах — з 9-ї ранку. Як превентивні заходи для обшуків він порадив проводити роз’яснювальні семінари від адвокатів для власників та працівників агропідприємства, на яких роз’яснювати: хто може проводити обшук; на підставі чого; необхідність негайного сповіщення адвоката про початок обшуку; права та обов’язки присутніх під час обшуку.

Для власників та менеджменту агропідприємства лектор порадив слухачам Legal High School проводити консультації з приводу конкретних ризиків: визначення наявних кримінальних проваджень; аналіз фабули кримінальних проваджень; аналіз наявних запитів від правоохоронних органів; визначення речей, документів і файлів, які можуть бути цікавими правоохоронним органам та які можуть бути вилученими під час обшуку; надання рекомендацій щодо поліпшення методів зберігання інформації. З метою перевірки готовності персоналу до проведення обшуків адвокат може провести його імітацію.

Дмитро Бондарчук запропонував слухачам Legal High School покроковий алгоритм дій персоналу на випадок обшуку, який повинен реалізовуватися ще до приїзду адвоката, а також алгоритм дій самого адвоката після того, як він прибуде на місце обшуку. Крім того, було надано детальну інструкцію з покрокової перевірки чинності ухвали про проведення обшуку, а також посередницькі функції адвоката між клієнтом та правоохоронцями у питанні добровільного надання розшукуваних речей чи документів.

Аналізуючи процес обшуку, лектор на підставі власного досвіду сформулював слухачам Legal High School кілька рекомендацій стосовно відстеження поведінки слідчих, наголосив на тих порушеннях процедури обшуку, на які потрібно звертати особливу увагу, а також навів перелік найбільш поширених порушень.

Говорячи про допит, лектор виокремив реквізити повістки про виклик на допит, які має перевірити адвокат. При цьому він зазначив, що від пропозиції слідчого провести допит безпосередньо після обшуку ліпше відмовитися, оскільки клієнт перебуває у стресовому стані, а в адвоката немає часу для його попередньої підготовки до проведенням допиту. Другим етапом після перевірки повістки є з’ясування причин виклику клієнта на допит, а третім — підготовка до допиту. Лектор запропонував слухачам Legal High School алгоритм такої підготовки та навів варіанти дій клієнта під час допиту. Особливу увагу слухачів Дмитро Бондарчук зосередив на поведінці адвоката в день допиту. Насамкінець він підкреслив важливість психологічного аспекту — необхідності адвокату виказувати свою впевненість та заспокоювати клієнта.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик