Надміру емоційні заяви в судовому засіданні є помилковою тактикою адвоката — Ігор Черезов

Модуль «Ораторське мистецтво» блоку «Speechmaking-гід для адвоката» Школи судової практики відкрив своєю лекцією адвокат Ігор Черезов, який порадив слухачам Legal High School опанувати емоції і розповів про те, як висловити невдоволення суду, не погіршуючи становище клієнта. Він підкреслив, що багато процесів адвокати програють саме через невміння виступати в суді, і навів найхарактерніші помилки адвокатських виступів.

Однією з поширених помилок адвоката лектор назвав нецікавий виступ, складовими якого є підготовка занадто довгого тексту (20–30 сторінок), читання його цілком і надмірне цитування під час виступу текстів законів і кодексів. Лектор рекомендує не читати клопотання від початку і до кінця, а норми законів згадувати побіжно, оскільки клопотання все одно подається в письмовому вигляді, тож суддя згодом зможе ознайомитися з тими нормами, на які ви посилаєтесь.

Виходячи з особистого досвіду, він порадив виділити ключові моменти, на які треба звернути увагу суду, а також пояснити ці моменти клієнту.

Помилкою адвоката лектор вважає і подачу десятків клопотань на будь-які теми. Наслідком такого «спаму» може стати подив суду і незадоволення того єдиного клопотання, яке було ключовим (як правило, з усієї маси поданих задовольняється одне-два клопотання). «Велика кількість поданих клопотань може підвищити гонорар, але наслідком такого підходу, як правило, є те, що клієнт піде до іншого адвоката», — підкреслив Ігор Черезов.

Також хибною тактикою адвоката, на його думку, є надмірно емоційні заяви в судовому засіданні, перехід на особистості у відношенні до сторони обвинувачення та демонстративне залишення залу суду. Це не тільки не допоможе досягти мети, яку ставить перед адвокатом клієнт, але й спричинить звернення суду зі скаргою на адвоката до дисциплінарної комісії адвокатури.

Утім, постійне ігнорування судом будь-яких клопотань сторони захисту може бути підставою для відводу суду. Власне відведення має бути обґрунтованим і містити всі процесуальні порушення, допущені суддею у відношенні до клієнта. Ці ж процесуальні порушення зможуть стати підставою для апеляційної скарги, якщо рішення суду буде не на користь клієнта.

Ще одним механізмом, який рідко використовується адвокатами, лектор назвав скаргу на суддю до ВРП. За його словами, такі скарги є досить ефективними, а їх подача може також служити підставою для відводу судді, оскільки після подачі скарги суддя буде упереджено ставитися до вашого клієнта.

Ще один метод, який Ігор Черезов порадив слухачам Legal High School використовувати в своїй роботі, — це скарги до Європейського суду з прав людини на процесуальні порушення в ході судового розгляду. Справа ця не швидка, однак, така скарга може стати аргументом для широкої медіакампанії, що впливає на поведінку судді. Привернення уваги громадськості та засобів масової інформації до вашої справи, за його словами, є ще одним не процесуальним інструментом тиску на суд, та й узагалі — присутність у залі журналістів дисциплінує суд.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик