Правила укладення угоди про примирення — тема лекції Олександри Жуковської

Про практичні аспекти угоди про примирення та про те, що необхідно врахувати обом сторонам, щоб суд не відмовив у затвердженні, розповіла слухачам Legal High School Олександра Жуковська, суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області.

Лектор навела статистику вироків у своєму суді, зазначивши, що із 145 вироків, ухвалених судом, у 53 випадках (36,5%) було досягнуто угоди (25 — про примирення, 28 — про визнання винуватості). Вона підкреслила, що угода про примирення може бути укладена між потерпілим чи підозрюваним (обвинуваченим), а її ініціатором можуть бути обидві сторони. Єдиним винятком є справи про домашнє насильство — у таких справах, за словами лектора, ініціатором угоди про примирення може бути лише потерпілий або його представник. Сприяти примиренню може будь-хто — у практиці були випадки, коли досягти угоди допомагали авторитетні особи — від священика і аж до голови сільради.

Угода — це компроміс, у результаті якого кожна сторона отримує те, чого вона бажає. Постраждалий — відшкодування (в тому числі моральне). Як зазначила лектор, були випадки, коли в угоді прописувалося зобов’язання вибачитися через газету. Підозрюваний (обвинувачений) наперед знає про міру покарання, яка на нього чекає, до того ж мінімізується вірогідність апеляції. Усе це дає змогу уникнути періоду невизначеності. З точки зору держави економляться не лише процесуальний час, але й бюджетні кошти.

За словами Олександри Жуковської, угода про примирення може бути укладена і у разі, коли стороною справи є неповнолітній. Якщо йому ще не виповнилося 16 років, угоду підписує законний представник за згодою потерпілого. Якщо 16 уже виповнилося, підписує сам неповнолітній за згодою законного представника. Так само можна укласти угоду, коли у справі кілька потерпілих чи обвинувачених. У разі досягнення угоди хоча б з одним із них, матеріали у справі виділяються в окреме провадження. Але якщо від одного кримінального правопорушення декілька потерпілих, то угоди має бути досягнуто з усіма.

Лектор підкреслила, що суд повинен установити факт примирення, інакше він не затвердить угоду. У разі якщо сторони домовилися про укладення угоди, вони укладають її в довільній формі. На підставі угоди суд має ухвалити вирок, при цьому Олександра Жуковська радить слухачам Legal High School не забувати про речові докази, засоби забезпечення, запобіжні заходи тощо.

Угоду може бути укладено на будь-якому етапі — від моменту оголошення про підозру і аж до моменту, як суд виходить до нарадчої кімнати. Це важливо з огляду на те, що сторони не одразу можуть бути психологічно готові до примирення. При цьому лектор підкреслила, що при укладенні угоди примирення мова не йде про звільнення від покарання — просто покарання настає швидше і апеляції, як правило, не буває. Запорукою укладення такої угоди є отримання сатисфакції потерпілою стороною.

Лектор проаналізувала практику Верховного Суду та навела приклади судових рішень, у яких було досягнуто угоди в багатооб’єктних злочинах.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик