Станіслав Коваленко розповів слухачам LHS про способи перевірки контрагентів

У рамках LHS з темою «Робота з контрагентами» виступив офіцер із захисту даних (DPO), екс-директор юридичної дирекції авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» Станіслав Коваленко.

Зокрема, пан Коваленко запропонував розглянути три шляхи пошуку інформації про контрагента: пошук у відкритих джерелах інформації, запит документів у контрагента, використання спеціалізованого програмного забезпечення.

Так, лектор рекомендував перевіряти інформацію про контрагентів через бази даних на сайті ДФС, зокрема з використанням спеціальних баз «Дізнайся більше про бізнес-партнера» та «Реєстри ДФС». У цих базах ДФС можна перевірити інформацію про перебування контрагента на обліку, в тому числі про наявність спеціального статусу, і про податковий борг.

Щодо перевірки в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, то в першу чергу лектор рекомендував перевіряти статус відомостей про юридичну особу, правомочність її органів на укладання угод та наявність обмежень, а також види діяльності, які здійснює контрагент, для зіставлення з майбутніми реальними операціями з цим контрагентом.

Інформацію про суб’єктів господарювання зі спеціальним статусом щодо окремих видів діяльності можна знайти в спеціальних реєстрах, наприклад у Державному реєстрі суб’єктів інформаційної діяльності в галузі телебачення і радіомовлення, Державному реєстрі друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств, Комплексної інформаційної системи Нацкомфінпослуг.

Наступним рекомендованим кроком є пошук інформації про контрагента в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Так, за наявності ряду справ, в яких потенційний контрагент є відповідачем з предметом про стягнення заборгованості, можливо, необхідно задуматися про пошук іншого контрагента. Також є сенс провести пошук у судовому реєстрі справ за адміністративною формою судочинства, зокрема спорів з податковими органами. Напевно можуть зацікавити справи, особливо не одиничного характеру, в яких контрагент є ланкою при укладанні, так званих, сумнівні угод. Особливо, якщо рішення судів щодо такого контрагента не на його користь.

Важливою також є перевірка контрагентів у Базі даних про справи про банкрутство. При цьому потрібно розділяти цілі перевірки, бо сам факт перебування контрагента в процедурі банкрутства не означає автоматично неможливість укладання угод, угоду може укласти й арбітражний керуючий з цілями, передбаченими самою процедурою банкрутства, наприклад укладати договори оренди для зберігання якогось майна, що підлягає подальшій реалізації.

Не зайвою буде перевірка нотаріуса в Єдиному реєстрі нотаріусів для підтвердження правомірності попередніх угод щодо майна, за яким передбачена необхідність нотаріального засвідчення. Адже найчастіше трапляються випадки шахрайства, в яких беруть участь нотаріуси. Крім того, Міністерство юстиції України на своєму сайті почало публікувати окремий список з прізвищами реєстраторів і нотаріусів, яким анульовано або обмежено доступ до державних реєстрів.

Доповідач також рекомендував користуватися Єдиним державним веб-порталом відкритих даних, який формується з різних джерел і з кожним днем усе більше розширює базу даних, у тому числі з відкритих державних реєстрів.

Серед інших практичних порад, пов’язаних з процедурою перевірки контрагента, Станіслав Коваленко надав такі. Використовувати в договорах як превентивний захід з мінімізації податкових ризиків податкові застереження про правила видачі та реєстрації податкових накладних і відповідно про відповідальність контрагента. Перш за все як дисциплінуючий чинник, а у разі настання негативних наслідків такі застереження можуть допомогти компенсувати фінансові втрати. При цьому, включивши в договір податкові застереження, не треба автоматично розраховувати на безпроблемне відшкодування своїх втрат, наприклад пов’язаних з відмовою органів ДФС у податковому кредиті. Потрібно буде довести, що ви використали механізми, передбачені законодавством, наприклад що як додаток до податкової декларації було подано заяву зі скаргою на недобросовісного постачальника, а також що з боку контрагента мали місце елементи порушення.

На завершення свого виступу лектор звернув увагу на особливо актуальну останнім часом перевірку контрагента на санкційність, тобто на перебування у списку санкцій. До санкційних списків вносяться всі фізичні і юридичні особи, а також організації, що підпадають під дію санкційних заходів.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик