Сплата податків самозайнятими особами — тема лекції Василя Андрусяка

Про судову практику щодо донарахування обов’язків зі сплати ЄСВ та про нюанси відповідальності самозайнятих осіб розповів слухачам Legal High School Василь Андрусяк, керівник практики податкового права АО MORIS GROUP. Лектор розповів про сутність Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та зазначив, що з 1 січня 2011 року ЄСВ замінив собою чотири окремі відрахування: до Пенсійного фонду, до фондів страхування на випадок безробіття, з тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві. Пан Андрусяк нагадав, що з 2016 року ставка ЄСВ в Україні становить 22%, при цьому він навів статистику про ставку цього податку в інших країнах. Зокрема, в Афганістані він становить 50%, в Австрії — 21,38%, Китаї — 32%, Чехії — 34%, Франції — 45%, Німеччині — 19,83%, США — 7,65% (при цьому працівник сам доплачує ще близько 7%).

Лектор розповів про те, хто є платником, коли виникають обов’язки щодо сплати цього податку і що є базою оподаткування ЄСВ.

Також було розглянуто індивідуальну податкову консультацію фіскального органу, в якій останній дійшов висновку, що відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України незалежна професійна діяльність — це діяльність адвокатів за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою — підприємцем та використовує найману працю не більше чотирьох фізичних осіб.

При цьому фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може бути підприємцем у межах такої адвокатської діяльності. Адвокатська діяльність не є підприємницькою і не може здійснюватися фізичною особою — підприємцем.

Разом із тим згідно з нормами Закону №5076 і Податкового кодексу України для фізичної особи, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не передбачено обмежень щодо одночасного здійснення підприємницької (відмінною від адвокатської) діяльності, не забороненої законом, у разі реєстрації такої особи підприємцем. Також законодавець розмежовує фізичних осіб — підприємців, і осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, при цьому порядок обліку та сплати єдиного внеску фізичними особами — підприємцями з ознакою здійснення незалежної професійної діяльності Законом України №2464 не передбачено.

Лектор навів також рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 травня 2019 року №160/3397/19, в якому було оскаржено згадану індивідуальну податкову консультацію. Суд став на бік адвоката, зробивши висновок, згідно з яким адвокат, який перебуває на податковому обліку як фізична особа — підприємець на спрощеній системі оподаткування, повинен перебувати на податковому обліку як фізична особа — підприємець за ознакою здійснення незалежної професійної діяльності та вести єдиний податковий облік і сплату податків саме як фізична особа — підприємець третьої групи єдиного податку із зареєстрованими видами діяльності.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик