Більшість справ, переданих на розгляд Великої Палати, стосуються проблеми розмежування юрисдикцій — суддя КГС ВС, лектор LHS Тетяна Дроботова

Школа судової практики Legal High School, в рамках якої детально вивчаються нові процесуальні кодекси, продовжує свою роботу. Сьогоднішній модуль присвячений новелам Господарського процесуального кодексу (ГПК) України. Про особливості апеляційного та касаційного перегляду рішень розповіла суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Тетяна Дроботова. Вона підкреслила, що в новому ГПК України кардинально змінився підхід до процесу, виклад тексту Кодексу та навіть кількість статей.

Говорячи про суб’єкти апеляційного оскарження, пані Дроботова звернула увагу на те, що, крім учасників справи, подати таку скаргу можуть особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки. Не треба забувати і про те, що перелік ухвал, які можуть бути оскаржені в суді апеляційної інстанції, скорочений — їх перелік визначено у статті 255 ГПК України.

Новий Кодекс передбачив, що апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (як, утім, і касаційна скарга подається безпосередньо до касаційного суду ВС), але поки «Перехідними положеннями» кодексів передбачено перехідний період — через суд першої інстанції (і касаційна скарга через суд апеляційної). Незважаючи на те, що до Верховного Суду вже надходять касаційний скарги безпосередньо, суддя радить подавати їх поки через апеляційну інстанцію — так швидше.

Сьогодні особа, яка подала апеляційну скаргу, має право доповнити чи змінити скаргу протягом строку апеляційного оскарження (20 днів). Говорячи про приєднання до апеляційної скарги, лектор зазначила, що учасники справи мають право приєднатися до апеляційної скарги, поданої особою, на стороні якої вони виступали. Суддя підкреслила: якщо ваші аргументи однакові, то немає підстав подавати нову апеляційну або касаційну скаргу.

Багато питань у судових засіданнях, за словами Тетяни Дроботової, виникає з підтвердженням повноважень адвокатів. За ГПК України, повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». А за законодавством про адвокатуру — адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Суддя порадила адвокатам на судові засідання приносити повний пакет документів: якщо довіреність оформлена з дефектами, виникне необхідність вивчення інших документів, що підтверджують повноваження адвоката. Слухачі Школи нарікали на те, що різні юрисдикції мають різні вимоги. Пані Дроботова погодилася, але попросила поставитися з розумінням — це період становлення.

Говорячи про касаційний розгляд, лектор звернула увагу на те, що суд касаційної інстанції у виняткових випадках може вийти за межі скарги. Так, частина 4 статті 300 ГПК України передбачає, що суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, що є обов’язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Тетяна Дроботова порадила присутнім вивчити нові ставки судового збору та зорієнтувала слухачів у справах, які передані на розгляд Великої Палати: ухвала КГС ВС від 9 лютого 2018 року №910/13823/16, ухвала КГС ВС від 1 лютого 2018 року №910/24198/16, ухвала КГС ВС від 6 лютого 2018 року №910/8132/17, ухвала КГС ВС від 29 січня 2018 року №914/881/17, ухвала КГС ВС від 6 лютого 2018 року №904/2796/17, ухвала КГС ВС від 18 січня 2018 року №520/15749/14-ц, ухвала КГС ВС від 18 січня 2018 року №660/612/16-ц, ухвала КГС ВС 16 січня 2018 року №522/3454/16, ухвала КГС ВС від 24 січня 2018 року №910/10156/17. Доповідач зазначила, що більшість цих справ стосуються проблеми розмежування юрисдикцій.

На завершення суддя порадила слухачам ґрунтовно готуватися до судових засідань, ретельно підійти до питання підготовки касаційної скарги (не переписувати апеляційну скаргу або позовну заяву).

Як тільки ГПК України запрацює на повну силу, учасники процесу усвідомлять, що є чимало фільтрів, які застосовуватимуться господарськими судами, попередила пані Дроботова.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик