Ключовим питанням у відшкодуванні витрат на правничу допомогу є визначення співмірності розміру витрат на оплату послуг адвоката — Тарас Лукаш

Практикою відшкодування витрат на правову допомогу в господарських спорах поділився зі слухачами Legal High School Тарас Лукаш, начальник територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області. Він нагадав, що право на правничу допомогу закріплене в Конституції України, а питання відшкодування витрат на правничу допомогу, в свою чергу, унормовані процесуальними кодексами та закріплені судовою практикою.

Лектор наголосив, що стаття 124 Господарського процесуального кодексу (ГПК) України передбачає попереднє визначення суми судових витрат. За загальним правилом кожна зі сторін спору подає до суду попередній орієнтовний розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв’язку з розглядом справи. У разі неподання такого розрахунку суд може відмовити стороні у відшкодуванні відповідних судових витрат за винятком сплаченого нею судового збору.

Аналіз судової практики свідчить про диспозиційність цієї норми. За словами Тараса Лукаша, подавати розрахунок бажано, проте його неподання не обов’язково тягне за собою відмову суду у відшкодуванні. При цьому він наголосив, що судові витрати не можуть вважатися збитками та не набувають таких ознак у разі їх невідшкодування у передбаченому законом порядку.

Ключовим питанням у проблематиці відшкодування витрат на правничу допомогу лектор назвав визначення співмірності розміру витрат на оплату послуг адвоката. За його словами, такі критерії викладені у статті 126 ГПК України і вони пов’язують розмір відшкодування зі складністю справи; складністю та обсягом виконаних робіт; часом, витраченим на виконання цих робіт; ціною позову та значенням справи для сторони (у тому числі для репутації), а також публічним інтересом до справи.

Аби не допустити завищення суми відшкодування, заявленої позивачем, він порадив адвокату, який представляє відповідача подавати до суду клопотання про зменшення розміру таких витрат. При цьому він навів позицію КГС ВС, викладену у постанові від 3 жовтня 2019 року, відповідно до якої тягар доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

У разі коли адвокат супроводжує справу клієнта, з яким у нього укладено угоду на обслуговування, Тарас Лукаш порадив слухачам Legal High School укладати додаткову угоду на представництво у конкретній справі, що, з одного боку, полегшить обрахування витрат на таку допомогу, а з іншого — усуне будь-які непорозуміння між адвокатом і клієнтом у питанні оплати послуг.

Розглядаючи питання визначення сум відшкодування судових витрат, лектор навів критерії, викладені Європейським судом з прав людини у справах «Лавентс проти Латвії» та «Баришевський проти України». На думку суддів ЄСПЛ, такими критеріями є фактичність, неминучість та обґрунтованість.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик