Паперова копія електронного доказу не є письмовим доказом — Олена Перцова

Про проблемні питання впровадження електронного судочинства, електронні докази та підстави і межі перегляду судових рішень йшлося у рамках лекції Олени Перцової, радника ЮФ Aequo. Лектор нагадала слухачам, що електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, які мають значення для справи, зокрема електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фото, відео, звукові зображення тощо), вебсайти (сторінки) бази даних, інші дані в електронній формі.

Олена Перцова на підставі практичного досвіду описала алгоритм дії з електронними доказами та підкреслила, що є проблема з визначенням оригіналу електронного доказу. Щодо електронної копії лектор нагадала, що вона засвідчується електронним цифровим підписом відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», і наголосила, що цей закон втратив чинність у зв’язку з набуттям чинності Законом України «Про електронні довірчі послуги». Законом може бути передбачений інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу, хоча наразі цей порядок не визначено.

За словами лектора, сторони мають право подавати документи в паперових копіях, посвідчених у порядку, передбаченому законом, або за підписом судді, проте паперова копія електронного доказу не є письмовим доказом. При цьому учасник справи має зазначити, в кого знаходиться оригінал доказу, і суд може витребувати оригінал електронного доказу. Якщо оригінал не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність копії оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.

Олена Перцова проаналізувала норми Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», зазначивши, що відповідно до цього закону оригіналом вважається примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора. При цьому оригінал повинен надавати змогу довести його цілісність та справжність у порядку, визначеному законодавством; оригінал може бути пред’явлений у візуальній формі, в тому числі у паперовій копії, а юридична сила електронного документа як доказу не може заперечуватися винятково на підставі того, що він має електронну форму.

Лектор проілюструвала свої тези актуальною судовою практикою, а також дала практичні поради застосування норм законодавства при оперуванні електронними доказами. Вона зазначила про проблеми функціонування системи електронного судочинства та доступу до електронного кабінету системи ЄСІТС.

Говорячи про підстави і межі перегляду судових рішень, Олена Перцова зупинилася на нюансах оскарження та особливостях перегляду судових рішень в апеляційному та касаційному порядку, а також поділилася власним рецептом складання касаційної скарги.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик