Політичний процес — це переслідування особи за те, що вона вступила в протистояння з владою, — Євгеній Солодко

Про сутність політичних процесів у рамках лекції в Legal High School говорив Євгеній Солодко, партнер Sayenko Kharenko. За його словами, політичні процеси, як правило, відбуваються на зламі епох. Даючи визначення поняттю, лектор наголосив, що є різниця між, власне, політичним процесом та політичною статтею (наприклад, «державна зрада»). У першому випадку йдеться про кримінальне переслідування політичних опонентів за неполітичними статтями Кримінального кодексу. Назагал в Кодексі політичних статей взагалі немає, є злочини проти держави та державного устрою. Тому він скептично ставиться до політичної відповідальності, оскільки вона не входить до переліку юридичних видів відповідальності (конституційна, матеріальна, дисциплінарна, адміністративна, цивільно-правова, кримінальна).

Лектор наголосив, що провести межу між політично вмотивованим переслідуванням опонентів діючої влади і покаранням за цілком реальні злочини доволі важко. Також він зробив екскурс в історію політичних переслідувань за ідеї та погляди, альтернативні діючій владі. Критерієм політичності в ті часи була моральність намірів та дій і бомбісти, які для повалення несправедливого суспільного устрою знищували високопосадовців і навіть убили царя Олександра ІІ вважалися не терористами, а політичними борцями. Водночас вони використовували лаву підсудних для пропагування власних ідей. Лектор вважає, що різниця між тероризмом як одним із найбільш ганебних злочинів та політичним убивством як способом політичної боротьби полягає в залученні як жертв не винних людей. Найбільш політичним процесом на наших теренах спікер назвав процес над так званим ДКНС, які намагалися усунути президента Горбачова та захопити владу у серпні 1991 року.

Якщо переслідують людину, яка є противником діючої влади, це політичний процес. Спікер також підкреслив, що у наш час звинувачення у політичному переслідуванні часто стає стратегією захисту у кримінальних провадженнях високопосадовців, депутатів тощо, яких звинувачують в економічних злочинах. Але не можна виключати, що людина, яка свідомо бореться з діючою владою, дійсно винна у несплаті податків. Саме тому для тих, хто вирішив присвятити себе громадській діяльності, так важливо мати бездоганну репутацію.

На думку Євгенія Солодка, політичним процесом є той, в якому особа переслідується за те, що вона вступила у протистояння з владою. Суть звинувачення за такої умови значення не має. Як ілюстрацію він навів приклади найбільш яскравих політичних процесів у Російській імперії кінця ХІХ століття, Радянського Союзу та провів аналогії з деякими кримінальними справами нашого часу.

Розповідаючи про європейський досвід політичних процесів, лектор навів яскраві приклади, зокрема, йдеться про справу Дрейфуса у Франції, суд над Георгієм Димитровим у Німеччині та суд над терористами Червоної армії у ФРН. Також він відзначив роль громадської підтримки у таких процесах та її вплив на рішення суду.

Лектор наголосив на ролі та значенні роботи адвокатів у політичних процесах, а також відзначив фаховий рівень і політичну мужність людей, які захищали противників діючої влади.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик