Американський адвокат Дж. Чандра Мазумдар розповів про конкурентну політику та право у США

У рамках Legal High School відбулася відкрита лекція адвоката антимонопольного департаменту Міністерства юстиції США Дж. Чандра Мазумдара на тему «Конкурентна політика і право: американський погляд». Почав лектор з невеликого історичного екскурсу, підкресливши, що за 120 років антимонопольне законодавство дуже змінилося. На сьогодні конкурентне законодавство є приблизно в 130 країнах, у більшості з них — тільки з 1980-х років.
Ще у 1887 році в США було прийнято комерційний акт про регулювання відносин між штатами. Фактично це була перша спроба контролю великого бізнесу на федеральному рівні, яка була спрямована проти залізничних трастів (тарифи за перевезення повинні бути справедливими, жодної дискримінації). «Якщо ми не згодні з монархією як формою політичного правління, ми не повинні також терпіти монарха в галузях виробництва, транспортування та продажу будь-яких товарів», — процитував лектор сенатора Джона Шермана. Саме сенатор Шерман ініціював прийняття в 1890 році відповідного законодавства. За президентства Теодора Рузвельта було відкрито судові справи проти 45 компаній. Це було одним із перших застосувань закону Шермана, метою якого є захист конкуренції, а не конкурентів. Дж. Чандра Мазумдар процитував одне з рішень Верховного Суду США: «Метою закону Шермана є не захист бізнесу від роботи ринку, а захист суспільства від ринкового збою. Закон спрямований не проти конкурентної поведінки, якою б жорсткою вона не була, а проти поведінки, яка несправедливим способом намагається зруйнувати саму конкуренцію».
За словами лектора, у 1914 році було прийнято закон Клейтона. Він забороняє концентрації, які можуть суттєво послабити конкуренцію або мають тенденцію до створення монополії, забороняє практики цінової дискримінації, обмежувальних угод та нав’язування, дозволяє судові справи з метою винесення судової заборони, відшкодування збитків у потрійному розмірі приватними учасниками ринку, федеральним урядам і штатами.
Чому конкурентне право є важливим для бізнесу? Адвокат антимонопольного департаменту Міністерства юстиції США виділив такі причини: заохочує інновації, підвищує економічну ефективність, сприяє продуктивності та економічному зростанню, поліпшує конкурентоспроможність на міжнародному рівні, при цьому усуваючи бар’єри, які встановлюються торговими приватними компаніями. Чому конкуренція є важливою для споживачів? Вона підвищує наш добробут (більш низькі ціни, більш якісні товари, за рахунок впровадження інновацій поліпшуватиметься якість), захищає можливість громадян впливати на державні органи, несе процвітання. Адвокат із Америки підкреслив, що конкурентне законодавство максимізує рівень добробуту шляхом запобігання та коригування наслідків незаконних придбань, зберігання та застосування ринкової влади. Однак сама по собі ринкова влада не є чимось негативним. Ринкова влада, отримана за рахунок пропозиції ліпшого продукту за меншою ціною, є законною. Ринкова влада вважається поганою, тільки якщо її було досягнуто або вона підтримується недобросовісним чином. «Ринкова влада є основоположним терміном конкурентного права та політики», — підкреслив лектор, додавши, що вона розглядається крізь призму домінування, злиття (концентрації) і угод.
Реалізовує антитрастові закони в США Міністерство юстиції Америки і Федеральна торгова комісія. Штати реалізовують законодавство через генеральних прокурорів штату. Також є форма приватного правозастосування.
Трохи статистики. У 2017 році Міністерство юстиції США ініціювало 24 кримінальних справи щодо картелів, звинувачено 8 компаній, 27 фізичних осіб. У 2015 році сума штрафів склала 3,6 млрд доларів США. Що стосується адміністративного правозастосування, то у 2017 році було ініційовано 14 таких справ (три справи виграно в судах, 8 угод про добровільне врегулювання питання). Федеральна торгова комісія в 2017 році здійснила 23 заходи щодо правозастосування антитрастового законодавства (більшість із них закінчилися добровільним врегулюванням).

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик