Аналіз ЄРДР свідчить, що найбільше адміністративних правопорушень фіксується за статтею 172-6 КУпАП — порушення вимог фінансового контролю, наголосила Регіна Гусейнова

Про превентивну адвокатуру та роботу з електронною декларацією розповіла у рамках лекції у Legal High School Регіна Гусейнова, керуючий партнер АО Justem, адвокат, член Ради адвокатів Київської області. За її словами, превентивна адвокатура особливо актуальна для адвокатів, які працюють у сфері антикорупційного законодавства, оскільки супровід суб’єктів декларування адвокатами — це робота з клієнтом у період, коли до нього ще немає будь-яких запитань у контролюючих та правоохоронних органів. І мета адвоката — виконати роботу так, аби цих питань і не було.

Лектор нагадала про те, що відповідальність за корупційне правопорушення може бути адміністративною, кримінальною та дисциплінарною. При цьому різниця у відповідальності у багатьох випадках прямо пропорційна сумі, на яку суб’єкт декларування може помилитися в декларації.

Як зазначила Регіна Гусейнова, найменша відповідальність — дисциплінарна — настає у разі, коли декларант вказав недостовірні відомості стосовно майна, вартість якого на дату заповнення декларації не перевищує 100 прожиткових мінімумів. Адміністративна відповідальність настає у разі, якщо об’єкти не відображені у декларації на суму від 100 до 250 прожиткових мінімумів або якщо відображені з недостовірними даними.

Також одним із адміністративних порушень є порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності. Закон дозволяє додатково для суб’єктів декларування викладацьку, наукову або творчу діяльність, суддівство у спорті та медичну практику. При цьому, за словами спікера, досі спірним є саме визначення, що таке викладацька діяльність. Це всі види лекцій і майстер-класів чи викладацька діяльність — це лише викладання в акредитованому виші. Проте, на її думку, викладання на курсах підвищення кваліфікації чи у школі суддів також має бути дозволеним.

Ще одним порушенням, що передбачає адміністративну відповідальність, лектор назвала порушення обмежень щодо одержання подарунків. При цьому відповідно до статті 23 Закону України «Про запобігання корупції» для ненастання відповідальності вартість такого подарунка не повинна перевищувати один прожитковий мінімум. Причому від однієї і тієї ж особи дозволяється приймати не більше двох таких подарунків. Як ілюстрацію вона навела приклад, коли за отримання в подарунок житла поліцейського оштрафували на 1700 грн та конфіскували у дохід держави цей подарунок.

За словами лектора, аналіз ЄРДР свідчить, що найбільше адміністративних правопорушень фіксується за статтею 172-6 КУпАП — порушення вимог фінансового контролю. Саме сюди зараховують майже всі розбіжності і неточності у декларації, зокрема, такі як незазначення в декларації об’єктів нерухомого або рухомого майна, транспортних засобів або неточне зазначення їх вартості, невідображення у декларації корпоративних прав або права інтелектуальної власності тощо.

Так само поширеним є правопорушення, передбачене статтею 172-7 КУпАП, — конфлікт інтересів. При цьому конфлікт інтересів може бути реальним і потенційним. І у цьому випадку Регіна Гусейнова порадила суб’єктам декларування при найменшій підозрі, що вони можуть діяти в умовах потенційного конфлікту інтересів, повідомляти керівництво про можливі ризики настання такого конфлікту та вимагати вжиття заходів для його уникнення.

Щодо переростання адміністративної відповідальності у кримінальну, то лектор наголосила, що подання завідомо недостовірних відомостей про майно передбачає штраф від 100 до 250 прожиткових мінімумів і при досягненні певної суми відповідальність буде вже не адміністративною, а кримінальною.

Лектор звернула увагу на особливості розгляду справ про адміністративне корупційне правопорушення, підкресливши, що це єдина категорія справ, яка не може бути розглянута без участі особи, яка притягається до відповідальності, більше того — до такої особи може бути застосовано примус у разі, якщо вона вирішить не з’являтися до суду.

Регіна Гусейнова розповіла також про типи декларацій та особливості їх подачі, а також про визначення членів сім’ї суб’єкта декларування, окреслила коло близьких осіб та вказала на обов’язкові для декларування об’єкти. Крім того, було проаналізовано підстави для ухвалення рішення про повну перевірку декларації, а також про види корупційних злочинів.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик