Андрій Чехонадський розповів про докази у підготовчому провадженні

Подання всіх доказів у підготовчому засіданні господарського суду — обмеження чи розширення інструментарію адвоката? — на це питання разом із слухачами Legal High School шукав відповідь керівник групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп», адвокат Андрій Чехонадський.

За словами лектора, законодавець пішов шляхом уніфікації судових процедур, тож тепер майже всі процесуальні кодекси (крім КУпАП) мають стадію підготовчого провадження.

Він нагадав слухачам, що докази подаються разом із позовною заявою до розгляду справи по суті, причому у ГПК України (стаття 80) вимагається, що копії доказів потрібно надсилати опоненту у справі (відповідачу) та іншим учасникам справи. Єдиним винятком може бути ситуація, коли копії сторонам справи не подані з незалежних від позивача причин. У той же час ГПК України не передбачає, що копії доказів повинні надаватися з описом вкладення, що залишає сторонам справи простір для зловживань.

Андрій Чехонадський підкреслив, що в його практиці були випадки, коли докази не приймалися судом на тій підставі, що вони подані невчасно або їх копії не надані всім учасникам справи. Проте в його практиці не було випадків скасування судового рішення суду нижчої інстанції у касації через те, що суд прийняв до розгляду докази, які були подані в суді першої інстанції пізніше встановлених строків.

Ілюструючи свої тези прикладами із судової практики, лектор відзначив, що Верховний Суд у 2019 році в своєму рішенні підтвердив, що ненадіслання копії доказів опонента (зокрема, експертного висновку) є нерозкриттям доказів стороні процесу і є достатньою підставою для скасування рішення в процесі касації. Таким чином, Верховний Суд підтвердив, що нерозкриті докази не можуть бути допустимими в судовому розгляді.

У зв’язку з цим дуже важливим стає питання: як довести, що копії доказів були надані опонентові? Щодо цього Верховний Суд у своєму рішенні зазначив, що достатнім підтвердженням надання копій доказів опонента є копії квитанцій поштового відправлення.

Ще один аспект підготовчого засідання — своєчасна сплата судового збору, адже неповна або несвоєчасна сплата може стати підставою для суду залишити заяву без руху до усунення цієї обставини.

А що робити, якщо провадження відкрите в період дії старої редакції ГПК України і було передане для слухання в новій редакції, а сторони справи подали докази пізніше встановлених строків або не відкрили докази супротивній стороні, принаймні в матеріалах справи немає ніяких підтверджень цього? За словами Андрія Чехонадського, Верховний Суд у такій справі дійшов такого висновку: якщо позов подано в період дії старої редакції ГПК України, то вимоги нової редакції при його розгляді не застосовуються за відсутності ухвал суду, якими встановлювалися б строки надання доказів.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик