Через тривале невиконання рішень судів стягувачі вимушені звертатись за відновленням порушених прав до ЄСПЛ — Лілія Ботезат

Про стягнення за судовими рішеннями з держави розповіла у рамках своєї лекції Лілія Ботезат, начальник Управління розгляду звернень та організації роботи Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, яка поділилася зі слухачами Legal High School лайфхаками виконавця. За її словами, протягом дев’яти місяців 2020 року на виконанні в органах державної виконавчої служби перебувало 35,4 тис. виконавчих документів про стягнення коштів з державних підприємств, установ, організацій та юридичних осіб, примусова реалізація майна яких забороняється законом. Загальна сума, яка підлягала стягненню, складала 58,2 млрд грн. Державними виконавцями завершено 9,9 тис. виконавчих документів, що склало 27,9% від загальної кількості виконавчих документів цієї категорії, що перебували на виконанні, на суму 2,7 млрд грн. Державними виконавцями передано до органів Казначейства 2,8 тис. виконавчих документів для перерахування коштів на суму 3,2 млрд грн.

Лектор наголосила, що відповідно до статті 4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» у разі, якщо рішення суду зазначеної категорії не виконане протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень.

При цьому було зазначено, що підставою для передачі органам Казначейства рішень про стягнення коштів з боржників є, зокрема, встановлена законом заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти таких боржників. Після передачі документа до органів Казначейства державний виконавець фактично не вчиняє заходів примусового виконання, а виконавче провадження підлягає зупиненню на підставі статті 34 Закону України «Про виконавче провадження». Разом із цим передача документів не є вирішенням питання у зв’язку з нестачею коштів за відповідною бюджетною програмою. Лілія Ботезат повідомила слухачам Legal High School, що заборгованість наразі складає близько 4 млрд грн, а на 2020 рік на погашення заборгованості виділено близько 600 млн грн. На її думку, тривалість невиконання рішень є наслідком того, що стягувачі вимушені звертатись за відновленням порушених прав до Європейського суду з прав людини.

Разом із тим було зазначено, що за дев’ять місяців 2020 року в органах державної виконавчої служби підлягало виконанню 27,9 тис. виконавчих документів зобов’язального характеру, а саме — виконавчі документи про зобов’язання здійснити нарахування та виплату коштів дітям війни, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим пільговим категоріям громадян. Завершено державними виконавцями 12,7 тис. виконавчих документів, що склало 45,3% від кількості виконавчих документів, які підлягали виконанню у звітному періоді.

Аналізуючи стан заборгованості щодо соціальних виплат, лектор зазначила, що вказані судові рішення у своїй резолютивній частині містять вимогу зобов’язати державний орган вчинити певні дії щодо нарахування пенсій чи інших соціальних виплат і в подальшому її виплатити. Проте у більшості випадків рішення суду боржниками виконується частково — лише в частині нарахування. Таким чином, єдиною, на її погляд, об’єктивною причиною тривалого невиконання рішень суду про стягнення пенсійних та соціальних виплат є відсутність у бюджетній програмі достатнього обсягу грошових коштів для погашення існуючої заборгованості за рішеннями суду.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик