Для забезпечення інтересів клієнта адвокат повинен займати активну, але не агресивну позицію — Ельвіра Лазаренко

Як діяти адвокату під час обшуку та після його завершення, розповіла слухачам Legal High School Ельвіра Лазаренко, партнер АО Barristers. Оскільки адвокат практично ніколи не буває присутнім на початку обшуку, вона радить порекомендувати клієнту запропонувати слідчому не розпочинати обшук до приїзду адвоката, а також не надавати згоди на добровільне проникнення (у разі відсутності ухвали слідчого судді про надання дозволу на обшук).

Далі лектор радить проаналізувати осіб, яким надано дозвіл на проведення обшуку в ухвалі слідчого судді, та співставити їх з особами, які фактично прийшли на обшук, шляхом перевірки їхніх даних за службовими посвідченнями.

Для встановлення повноважності слідчих у даному кримінальному провадженні спікер радить вимагати надання витягу з ЄРДР на дату проведення обшуку. Для встановлення незаконності обшуку, відсутності повноважень правоохоронців на проведення обшуку — здійснювати виклик поліції за номером 102.

Також Ельвіра Лазаренко радить перевірити, чи справді правоохоронці дотримуються мети обшуку (збирання доказів), чи не відбувається під виглядом обшуку проведення дій, що переслідують іншу мету (запобігання покинути територію України, вилучення речей для подальшого їх арешту з метою забезпечення конфіскації майна тощо).

Крім того, лектор радить слухачам Legal High School вимагати проведення обшуку окремо (почергово) в кожному приміщенні за безпосередньої участі всіх осіб, які мають бути присутніми при проведенні обшуку. Необхідно оцінити доцільність добровільної видачі речей та документів, а також проаналізувати, чи входять до переліку майна, зазначеного в ухвалі, ті речі та документи, що планується вилучити; чи мають зв’язок із кримінальним провадженням, чи можуть слугувати доказами у даному кримінальному провадженні речі та майно, які не зазначені в ухвалі слідчого судді та які планується тимчасово вилучити правоохоронцями?

Лектор наголосила, що адвокат має заперечувати проти вилучення електронних інформаційних систем та мобільних терміналів систем зв’язку. Натомість потрібно вимагати здійснення копіювання інформації з них замість вилучення.

Для забезпечення інтересів клієнта адвокат повинен займати активну (але не агресивну) позицію, вносити слідчому пропозиції та зауваження щодо порядку проведення обшуку.

Вона радить роз’яснити клієнту, що він не зобов’язаний надавати будь-які пояснення щодо відшуканих речей та будь-якої іншої інформації. У разі процесуальних порушень у ході обшуку адвокат повинен робити заяви під час проведення обшуку та наполягати на їх внесенні до протоколу обшуку. При цьому Ельвіра Лазаренко вказала на порушення процесуальних норм, які мають бути зазначені адвокатом як зауваження до протоколу.

Після того як обшук завершився, робота адвоката не закінчується, оскільки він повинен потурбуватися про повернення тимчасово вилученого майна; скасування арешту майна; за необхідності — ініціювання внесення відповідних відомостей про протиправні дії правоохоронців до ЄРДР. Крім того, лектор радить не забувати про можливість подання заяви до ЄСПЛ про порушення статті 8 Конвенції (право на приватне життя) та/чи статті 1 Першого протоколу до Конвенції (право на мирне володіння майном).

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик