Як уникнути незаконного затримання — тема лекції Андрія Чехонадського

Про те, як використовувати в лінії захисту помилки слідчого під час затримання, розповів слухачам Legal High School Андрій Чехонадський, керівник групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп», адвокат.

Він підкреслив, що Конституція України передбачає право на оскарження затримання, але норма ця не працює і тільки посилання на Конституцію недостатньо. Порядок оскарження затримання врегульовано КПК України.

Пан Чехонадський звернув увагу на такий документ, як журнал реєстрації поліцейського управління, затверджений наказом МВС в 2017 році, де фіксують затриманих, запрошених і відвідувачів.

На думку лектора, в більшості випадків, затримуючи людину фактично, юридично поліція її не затримує, використовуючи при цьому прогалини в юридичних знаннях пересічного українця. При цьому зберігається ілюзія добровільності дій затриманого, а поліцейські уникають відповідальності за протиправне затримання, оскільки в журналі цей громадянин фіксується як запрошений або навіть відвідувач.

Андрій Чехонадський проілюстрував подібну практику прикладами з власного адвокатського досвіду. Він рекомендував у подібних випадках звертатися в телефонному режимі із заявою про спробу незаконного затримання. Оскільки всі дзвінки на 102 фіксуються технічними засобами, реакція буде негайною.

Важливо при цьому підкреслити черговому, що йдеться не про скаргу, а про заяву про підозру на вчинення кримінального правопорушення і чітко вказати прізвища та особисті номери поліцейських, які намагаються вас затримати.

Чому це важливо? За словами Андрія Чехонадського, факт незаконного затримання дозволяє опротестувати не тільки всі наступні дії поліції, а навіть вирок суду. При цьому він навів приклад конкретної кримінальної справи, в якій саме факт незаконного затримання дав змогу визнати всі докази провини підсудного незаконними і скасувати в апеляційній інстанції вирок суду.

Базовою статтею для оскарження незаконного затримання Андрій Чехонадський вважає статтю 206 КПК України. Але він рекомендує застосовувати разом із нею також статтю 42 КПК України. Лектор відзначив, що у слідчого судді виникає питання про доведення тримання під вартою. Хоча тягар доведення лежить на органах досудового розслідування, які мають не тільки довести утримання під вартою, а й обґрунтування такого змісту, адвокату важливо вчасно подати скаргу про незаконне затримання.

Затримання, як правило, здійснюється за статтею 208 КПК України, при цьому часто порушуються норми пунктів 1 і 2 цієї статті, в яких визначаються строки затримання (воно може проводитися або в момент здійснення злочину, або безпосередньо після вчинення злочину, але ніяк не через тиждень).

Винятком є тільки затримання корупціонерів, яке може проводитися, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у скоєнні тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик