Які питання необхідно ставити експертам у кримінальному процесі, розповів Ігор Сєрков, лектор LHS

«Експертиза проводиться, коли для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання», — з нагадування базового правила кримінального процесуального законодавства почав свою лекцію адвокат Ігор Сєрков. У рамках модуля «Експертиза на досудовому розслідуванні» Lеgal High School він розповів про особливості постановки/формулювання питань при проведенні різних видів експертиз, зокрема судово-медичних.

На переконання лектора, в питанні проведення експертизи на етапі досудового розслідування адвокат і слідчий знаходяться не в рівних умовах: представник органу досудового розслідування перебуває в більш виграшному становищі, у нього більше процесуальних можливостей у цій частині. Наприклад, слідчий може проігнорувати вимогу захисника сторони кримінального провадження ознайомитися з постановою про призначення експертизи і висновком експерта на етапі досудового розслідування, тому адвокат повинен займати активну позицію. Скажімо, ініціювати в порядку вимог статті 46 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України питання про призначення та проведення експертизи перед слідчим або ж наполягати на залученні до матеріалів кримінального провадження своїх питань до експерта і висновків так званих незалежних фахівців (експертів).

Специфіку питань для судово-медичної експертизи Ігор Сєрков умовно розділив на дві категорії: які ставляться у разі проведення експертизи «живих осіб» і які формулюються, коли йдеться про дослідження трупа. «Яка давність заподіяння тілесних ушкоджень?», «Який механізм заподіяння тілесних ушкоджень?», «Яка властивість зброї, якою вони були заподіяні?», — ось деякі зразкові питання для першої категорії. Також лектор розповів про особливості проведення експертизи за так званими статевими злочинами. Їх головна особливість у тому, що експертиза проводиться не тільки у відношенні до потерпілої особи, але й стосовно підозрюваного/обвинуваченого на предмет наявності у них тілесних ушкоджень. «Чи є ці ушкодження слідами боротьби з потерпілою?», — ключове питання, на постановці якого адвокат повинен наполягати при винесенні клопотання про призначення експертизи слідчим.

Також спікер ознайомив слухачів з особливостями проведення інших видів експертиз, зокрема психіатричної, автотехнічної та економічної. Для останнього виду експертизи необхідне проведення попередньої консультації з фахівцями, оскільки економічна тематика дуже специфічна, і не тільки адвокатам, а й слідчим і прокурорам важко самостійно сформулювати питання для експерта в цьому випадку. «Не боятися, не сумніватися і захищати інтереси клієнти будь-якими доступними та законними способами!», — таку пораду адвокатам дав Ігор Сєрков на завершення своєї лекції.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик