Якщо до вас прийшли з обшуком, перш за все треба заявити клопотання слідчому або прокурору про намір скористатися правовою допомогою — Людмила Куса

«Розподіл ролей керівництва та адміністративного персоналу задля недопущення протиправних дій під час обшуку» — такою була тема лекції у Legal High School Людмили Куси, керівника практики вирішення спорів GRAСERS. Вона наголосила, що розподіл ролей потрібен не лише для того, щоб кожна людина усвідомила, що їй треба робити в критичній ситуації, а й для того, аби вона робила те, що могло б у подальшому запобігти порушенням з боку працівників правоохоронних органів або допомогти адвокатам, які захищатимуть вас у суді, домогтися визнання цих слідчих розшукових дій незаконними.

Людмила Куса дала визначення поняття «слідчі дії» та зосередила увагу слухачів на такій із них, як обшук. Вона наголосила, що обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. При цьому обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Лектор наголосила, що у випадку усвідомлення невідворотності обшуку керівництво має повідомити своїх працівників про можливий обшук і роз’яснити їм порядок дій та укласти договір правової допомоги. У разі якщо до вас прийшли з обшуком, перше, що Людмила Куса радила зробити, це заявити клопотання слідчому або прокурору про намір скористатися правовою допомогою. При цьому вона наголосила, що частина 1 статті 236 КПК України не зобов’язує прокурора або слідчого забезпечити присутність захисника, а лише дає право на запрошення. Тому треба розуміти, що прокурор з власної ініціативи може перешкоджати реалізації права на захист та розпочати обшук, не дочекавшись захисника.

Наступним кроком має стати встановлення особи, якій надано дозвіл на проведення обшуку, та перевірка ухвали слідчого судді про обшук. Також лектор відзначила, на які атрибути цього документа потрібно звернути особливу увагу.

Переходячи до стратегії комунікації всередині компанії, лектор наголосила на необхідності донесення до співробітників важливості у разі проведення обшуку перебування на своїх місцях; співробітників потрібно інформувати про події, що відбуваються, та отримувати зворотну інформацію від них; співробітники повинні реагувати на протиправні дії працівників правоохоронних органів та фіксувати їх. Лектор порадила повідомляти персоналу про план дій та поведінки, акцентувавши увагу на обмеженні спілкування з правоохоронцями та залучати їх до реалізації PR-стратегії.

З метою подальшого захисту своїх прав Людмила Куса порадила слухачам Legal High School вимагати здійснення безперервної відеофіксації обшуку на підставі частини 10 статті 236 КПК України, а у разі відмови від такої фіксації — зазначати про це у протоколі обшуку. Вона роз’яснила порядок вилучення речей та документів і наголосила, що частина 2 статті 168 КПК України забороняє тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку, але встановлює випадки, коли таке вилучення допускається. Крім того, лектор роз’яснила особливості проведення допиту та особистого обшуку, складання протоколу обшуку і роботи в ході обшуку з понятими. Вона звернула особливу увагу на необхідність розроблення компанією PR-стратегії, яка будується на ставленні компанії до кримінального переслідування і на залученні суспільства до цієї історії та дала поради стосовно вибудовування комунікації зі ЗМІ.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик