Якщо слідство не вклалося у 18 місяців, воно має бути припинене — Андрій Чехонадський

Повідомлення особи про реєстрацію заяви про злочин, в якому вона підозрюється, стало темою першої лекції в Школі кримінальної практики освітньої платформи Lеgal High School. Про те, як довго можна «приховувати» дані, розповів слухачам LHS керівник групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп», адвокат Андрій Чехонадський.

Свою лекцію він почав з історії питання: як еволюціонував інститут порушення кримінальної справи. На думку Андрія Чехонадського, після «малої» судової реформи 2001 року, яка ввела до кримінального процесу принцип змагальності, про порушення кримінальної справи проти неї людина дізнавалася дуже швидко.

Однак неможливість оскарження порушення кримінальної справи на стадії попереднього слідства було оскаржено в Європейському суді з прав людини, і після численних його рішень, а також відповідного рішення Конституційного Суду України така практика стала поширеною і у нас.

Наприкінці 2012 року набув чинності Кримінальний процесуальний кодекс (КПК) України, в якому вирішили відмовитися від інституту порушення кримінальної справи, замінивши його внесенням до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). Незважаючи на те, що в статті 214 КПК України записано, що внесення до ЄРДР відомостей про вчинення кримінального злочину обов’язкове, їх невнесення фактично не тягне відповідальності, що призводить до зловживань.

Підставою для початку досудового розслідування може стати рапорт оперативного співробітника про вчинення правопорушення. При цьому закон не зобов’язує інформувати людину про те, що проти неї ведеться розслідування і збираються докази, в тому числі ведуться негласні слідчі дії. До моменту оголошення підозри людина ніяк не може дізнатися про це.

Наприкінці 2017 року набули чинності нові редакції процесуальних кодексів, у тому числі і КПК України, яким строк досудового розслідування обмежили 18 місяцями з дати внесення відомостей до ЄРДР. Якщо слідство не вклалося в ці рамки, воно має бути припинене, в іншому випадку — підлягає оскарженню за ознаками бездіяльності службових осіб.

«У відношенні сильного процесуального противника, яким для адвоката є правоохоронні органи, дозволено все, що не заборонено законом», — підкреслив Андрій Чехонадський.

Лектор широко ілюстрував викладений матеріал прикладами з власної юридичної практики, запропонувавши слухачам різні варіанти захисту клієнта на стадії досудового розслідування у кримінальному та господарському процесах.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик