Криміналізація товарної контрабанди (хоча б підакцизних товарів, таких як сигарети, алкоголь і нафтопродукти), починаючи з певного рівня, є виправданою, вважає Михайло Третьяков

Актуальна судова практика справ про боротьбу з контрафактом і контрабандою, а також повернення неправомірно конфіскованого товару — такою була тема лекції Михайла Третьякова, начальника управління правового забезпечення ТОВ «СОКАР Енерджі Україна». Актуальність теми він проілюстрував статистичними даними, згідно з якими легальний товарообіг України складає 100–110 млрд дол., з яких 5–10% становить так званий тіньовий оборот. З урахуванням того, що митниця в різні роки давала від 35% до 50% усіх надходжень до бюджету, в тому числі за імпортним ПДВ, що складає 80% всіх надходжень від цього податку в країні, проблеми контрабанди мають глобальний характер.

Спікер нагадав слухачам Legal High School про нормативну базу, яка передбачає відповідальність за порушення, пов’язані з незаконним переміщенням вантажів через митний кордон України.

За словами лектора, новела сьогодення — декриміналізація товарної контрабанди, яка є і проблемою і можливістю. При цьому він підкреслив, що і в Європі товарна контрабанда також виведена за межі кримінальної юстиції. Лектор поділяє думку деяких експертів (у тому числі керівників СБУ і Національної поліції), які вважають, що криміналізація товарної контрабанди (хоча б підакцизних товарів, таких як сигарети, алкоголь і нафтопродукти), починаючи з певного рівня, є виправданою, виходячи з реалій нашої держави.

Ще одним нововведенням лектор вважає додавання третього складу контрабанди (стаття 201 прим. — незаконне переміщення через митний кордон лісо- та пиломатеріалів цінних порід дерева). Цю статтю було додано в 2019 році у відповідь на актуальну проблему масової вирубки лісів і вивезення необробленої деревини. На думку лектора, криміналізацією такої контрабанди зроблено великий крок у бік встановлення режиму законності у цій сфері. Утім, поки вироків за цією статтею лектор ще не бачив.

Спікер зосередив увагу слухачів на проступках, передбачених статтями 482 і 483 Митного кодексу України, які стосуються незаконного переміщення товарів поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю. За його словами, на 99% питань з цієї тематики відповіді можна знайти в матеріалах Пленуму Верховного Суду України №8 за 2005 рік, хоча велика частина цих матеріалів і присвячена нині декриміналізованій товарній контрабанді.

Михайло Третьяков підкреслив, що у разі застосування статті 483 критично важливо на експертному рівні довести, що конструктивні ніші або порожнини транспортного засобу використовувалися саме для приховування товарів, оскільки саме від цього залежить, чи буде конфіскований, наприклад, тягач як засіб переміщення з приховуванням контрабанди. У разі якщо вдасться визнати такий тягач винятково засобом транспортування товарів, говорити про законність його конфіскації не доводиться.

Говорячи про контрафактну продукцію, лектор відзначив цікаві зміни в главу 57 Митного кодексу (статті 397–402), присвячені наведенню порядку в обороті товарів, що містять об’єкти інтелектуальної власності.

Наприкінці лекції було розглянуто проблематику повернення незаконно вилучених предметів у рамках справ про порушення митних правил та контрабанди.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик