Кримінальні провадження стосовно посадових та службових осіб не так небезпечні з юридичної точки зору, як з репутаційної — Максим Салій

Друга лекція блоку «Адвокат бізнесу: захист юридичних осіб та їх керівників» Школи кримінальної практики Legal High School, яку прочитав Максим Салій, адвокат кримінальної практики та практики White Collar Crime EQUITY, стосувалася посадових та службових осіб компанії, про кримінально-правову безпеку яких треба знати заздалегідь. Він відзначив ті заходи, що запроваджує держава для боротьби з корупцією, та навів власний аналіз того, як долають корупцію в інших країнах.

Порівнюючи шляхи боротьби з корупцією, лектор наголосив, що розвинуті держави виділяють певні маркери, за допомогою яких можна подолати корупцію. Серед таких превентивних заходів він назвав підвищення заробітної плати державним службовцям, створення відповідних органів, таких як Національне антикорупційне бюро, спеціальні судові органи (Вищий антикорупційний суд). Останнім нововведенням Максим Салій вважає запровадження в Україні отримання винагороди викривачами корупції.

Певним недоліком антикорупційної системи нашої держави, на думку лектора, є її фрагментарність, адже у нас було запроваджено елементи антикорупційних механізмів, які показали свою ефективність в інших країнах, проте законодавцем не було враховано національної специфіки, через що ці механізми не працюють так, як мали б працювати. Ще одним недоліком він вважає кардинальну зміну підходів та механізмів боротьби з корупцією, які у нас відбуваються після кожних виборів.

Така непостійність підходів призводить до ініціювання великої кількості кримінальних проваджень стосовно посадових та службових осіб держави і компаній, які не так небезпечні з юридичної точки зору, як з репутаційної, через широкий одностайний прообвинувальний розголос у ЗМІ. Лектор підкреслив, що при цьому нехтується принцип презумпції невинуватості, тож навіть після юридичного виправдання репутаційні втрати не можуть бути відновлені. Натомість у Сінгапурі, де ЗМІ подають різні точки зору, державні службовці є більш захищеними.

Лектор навів визначення поняття посадових та службових осіб, відзначивши їх певну синонімічність у правозастосуванні, а також вказав на важливість для адвоката розділяти ці поняття, оскільки це впливає на захист клієнтів.

Максим Салій дав визначення терміна «службова особа» у розумінні частин 3 і 4 статті 18 Кримінального кодексу України та наголосив, що у судовій практиці були випадки, коли до службових осіб прирівнювали фізичних осіб — підприємців. На думку лектора, така практика є недопустимою.

Юрист акцентував увагу на відсутності у чинному законодавстві дефініцій понять «організаційно-розпорядчі функції» та «адміністративно-господарські функції», якими оперує стаття 18 КК України, та навів узагальнення судової практики Верховного Суду щодо справ про хабарництво, в якій дається визначення цих понять. Говорячи про посадових осіб, лектор зазначив, що визначення цього поняття дається в розрізі статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування».

Максим Салій проаналізував КК України на предмет службових злочинів, розділивши їх на службові злочини, корупційні злочини та злочини у сфері службової діяльності. На підставі аналізу кримінальних проваджень він виділив коло осіб, які несуть відповідальність за такі злочини залежно від типу організації (АТ, ТОВ, ТДВ, банк, органи місцевого самоврядування).

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик