LHS: практичними напрацюваннями допиту свідка поділився Олександр Лисак, партнер ЮК EQUITY

Продовжує роботу модуль «Тактика захисту» блоку «Корупційні та інші службові правопорушення» Школи кримінальної практики Legal High School. Партнер ЮК EQUITY Олександр Лисак поділився практичними напрацюваннями допиту свідка.

Свідком є фізична особа, якій відомі або можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, і яка викликана для свідчень. Як правило, свідок — це очевидець подій. Пан Лисак розділив допит на стадії досудового розслідування і допит у ході судового розгляду.

Перед тим, як йти на допит, за словами лектора, з клієнтом необхідно узгодити, що можна говорити, а що ні. Але для цього не зайве з’ясувати у слідчого або прокурора, які запитання адресуватимуться клієнту, щоб його підготувати. Усі поради клієнту лектор радить давати конфіденційно і бажано не в приміщенні, де проводиться допит. Під час допиту свідок, наприклад, може попросити дві хвилини для наради і узгодження своєї позиції з адвокатом. «Однак необхідно розуміти, що ваша розмова може записуватися», — звернув увагу Олександр Лисак.

Якщо запитання стосуються посадових обов’язків, свідок може скористатися правом відмови від надання свідчень, проте пан Лисак рекомендував посилатися не на статтю 63 Конституції України, а на статтю 18 Кримінального процесуального кодексу України. Назагал якщо є спеціальна норма кодексу, потрібно «забути» про загальну норму прямої дії.

Важливим є оволодіння практичними навичками прямого і перехресного допиту. «Усе, що відбуватиметься в судовому засіданні, залежить від професійності захисників-адвокатів», — нагадав лектор.

Під час допиту адвокат порадив виключити таку відповідь з лексикону свідка, як «не пам’ятаю». На запитання «Чи були в цьому місці?» ліпше відповідати «Ні, не був» або «Я не можу стверджувати, що був у цьому місці». Кожну з порад Олександр Лисак ілюстрував прикладами з власної практики. Лектор зазначив, що він як адвокат завжди працює з матеріалами кримінального провадження і не просить клієнта «сповідатися», розповісти, як усе було насправді.

Резюмуючи, спікер підкреслив, що адвокат не повинен зашкодити. «Обираючи стратегію допиту свідка, пам’ятайте про це — не нашкодьте!», — підсумував Олександр Лисак.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик