«Мета адвоката полягає не у виправданні клієнта, а в його захисті», — переконаний Денис Пономаренко

«Захисна промова у кримінальному процесі» — такою була тема лекції Дениса Пономаренка, партнера АО Barristers. Він підкреслив, що враження про адвоката складається з моменту появи його у судовому засіданні і це враження обов’язково позначиться на результатах вирішення справи. Тому адвокат повинен, по-перше, мати гарний вигляд — бути в діловому костюмі і краватці. По-друге, адвокат повинен добре знати матеріали кримінального провадження, щоб на високому рівні передати суть справи, виступити в суді і обґрунтувати свою правову позицію.

Лектор вважає, що поряд із позитивним зовнішнім враженням важливим є те, що адвокат буде говорити і як він буде поводитися на всіх стадіях процесу. Більше того, крім розгляду справи по суті, адвокату доводиться виступати й під час досудового розслідування, до того ж іноді ці виступи за своєю значимістю нічим не поступаються промові адвоката в дебатах за результатами розгляду справи по суті.

Також необхідно враховувати аудиторію, перед якою буде виголошуватися промова. Одна справа — великий зал і резонансна справа і зовсім інша — виступ перед суддею, прокурором і клієнтом. Він вважає за необхідне коригувати промову адвоката залежно від цільової аудиторії — іноді промова адвоката спрямовується не судді, а публіці і представникам засобів масової інформації, присутнім на процесі.

При підготовці промови Денис Пономаренко радить пам’ятати про мету адвоката, яка, на його думку, полягає не у виправданні клієнта, а в його захисті. Бувають випадки, коли клієнт визнає провину і тоді завдання адвоката — пом’якшити покарання, яке може обрати суд за результатами розгляду справи. Так само метою адвоката є поставити під сумнів законність способу отримання та достовірність доказів, зібраних стороною обвинувачення. У зв’язку з цим спікер навів приклади зі своєї адвокатської практики, які ілюструють тези його виступу.

Лектор відзначив, що немає єдиної правильної відповіді на запитання про те, яка за змістом і тривалістю повинна бути промова адвоката в суді, — усе залежить від обставин справи, кількості учасників у справі і, відповідно, кількості адвокатів, а також кількості доказів, які адвокат повинен донести суду. Але безперечним є те, що багатогодинні промови, які колись виголошувалися адвокатом у суді присяжних, неприйнятні, оскільки після 20-ї хвилини інтерес до промови адвоката може бути втрачений.

Лектор так само вважає, що адвокат не повинен захаращувати свою промову цитуванням норм права — у разі необхідності ліпше сказати про норму своїми словами. Широке цитування нормативної бази дозволене тільки у випадках, коли промова йде про визначення, є дія підзахисного злочином чи ні.

Денис Пономаренко підкреслив, що судові дебати можуть бути тактикою захисту, і дав рекомендації щодо застосування такої тактики на практиці. Він наполягає, що промова адвоката повинна бути попередньо написана, в ній мають бути логічно обґрунтовані всі докази і обставини, досліджені в судовому розгляді. У такому випадку суддя в нарадчій кімнаті зможе з ними ознайомитися і навіть включити у вирок. Але читати їх в судових дебатах не варто, можна лише цитувати показання свідків, без яких неможливо обійтися. При цьому бажано, наводячи свої аргументи, посилатися на номер тому і сторінки справи, що продемонструє вашу підготовку і знання матеріалів провадження.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик