Наразі компанії включаються до плану перевірок лише на підставі ризикованості несплати податків і зборів до державного бюджету — Лариса Антощук

Про план податкових перевірок на 2021 рік розповіла у рамках своєї лекції Лариса Антощук, адвокат, керівник практики з вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine. Вона дала слухачам Legal High School практичні поради щодо того, що робити, якщо ваш клієнт у списку на планову податкову перевірку, та як підготуватися до прийому «гостей» з податкової.

Говорячи про підстави включення платника податків до плану-графіка перевірок, вона наголосила, що розповсюджена думка про те, що податківці повинні перевіряти компанію кожні три роки, є помилковою, адже наразі компанії включаються до плану перевірок лише на підставі ризикованості несплати податків і зборів до державного бюджету.

Підстави для такого відбору передбачені в пункті 77.2 статті 77 Податкового кодексу України. За 54-ма критеріями, які містяться в Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (наказ Мінфіну №524 від 2 червня 2015 року), платники податків можуть бути віднесені за ступенем ризику несплати податків до таких категорій: високий, середній, незначний. Лариса Антощук навела та проаналізувала деякі з цих критеріїв та зазначила, що на основі такого підходу контролюючий орган створює та оприлюднює на власному сайті план-графік таких перевірок. Представник будь-якої компанії може перевірити, чи включена вона до плану-графіка податкових перевірок.

Від ступеня ризику щодо несплати податків залежить і частота перевірок. Так, компанії з незначним ступенем ризикованості перевіряються кожні три роки, із середнім — кожні два, а з високим — щороку. Лектор також назвала підстави до коригування плану-графіка перевірок та розповіла про зміни до цього порядку, що набули чинності у зв’язку з набуттям чинності Законом України №466.

Лектор нагадала про дію мораторію на податкові перевірки, який діяв у 2020 році, та повідомила, що рішенням Кабінету Міністрів України затверджено постанову, якою скорочено дію обмежень у частині дії мораторію на деякі види перевірок, та навела перелік таких винятків.

Щодо законності зміни плану-графіка перевірок лектор нагадала, що на підставі пункту 77.2 статті 77 Податкового кодексу України план-графік має бути відкритим і сформованим на цілий рік. На думку суддів Верховного Суду, яка викладена у постанові від 20 червня 2018 року, це зроблено з метою попередження платників податків про проведення перевірки, визначення конкретної мети проведення перевірки, окреслення орієнтовного предмета перевірки та визначення періоду, за який перевірку буде проведено. Лектор наголосила, що з огляду на такий підхід у судів склалася практика визнавати незаконними внесення податковими органами впродовж року коректив до плану-графіка перевірок, а також звернула увагу на зміни, що відбудуться в цій царині з 1 липня 2021 року.

Лариса Антощук навела слухачам Legal High School алгоритм підготовки персоналу компанії до можливої перевірки податковими органами. Зокрема, це перевірка повноважень інспектора та підстав для проведення перевірки, допуск або недопуск до перевірки на підставі перевірки цих повноважень, оскарження наказу на проведення перевірки. Особливу увагу лектор зосередила на алгоритмі дій персоналу у ході перевірки та документального оформлення її результатів.

Крім того, було наведено приклади актуальної судової практики та проаналізовано алгоритм дій стосовно оскарження включення компанії до плану-графіка перевірок і дій з метою мінімізації ризику накладення адміністративного арешту.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик