Нюанси оскарження індивідуальних податкових консультацій — у фокусі уваги слухачів LHS

Слухачам LHS розповіли про можливості оскарження індивідуальних податкових консультацій. З теорією і практичними аспектами цього питання ознайомлювали Лариса Антощук, менеджер, керівник практики вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine, та Наталія Мусієнко, керівник підгрупи з вирішення спорів з ТЦУ, практика з вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine.

Наталія Мусієнко нагадала, що Податковий кодекс України містить норму, відповідно до якої за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безкоштовні індивідуальні податкові консультації (ІПК) з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства протягом 25 календарних днів. Такий строк відповідно до Кодексу може бути продовжений до 10 календарних днів.

Лектор також звернула увагу на норму статті 52.2 ПК України, відповідно до якої ІПК може застосовуватися винятково тим платником податків, кому вона надана. «Фактично такі ІПК сьогодні є орієнтиром для платника податків, контролюючого органу і суду», — прокоментувала ситуацію Лариса Антощук. Для прорахунку можливих ризиків на допомогу всім платникам податків — закріплений у Кодексі обов’язок податкового органу реєструвати та оприлюднювати ІПК.

Наталія Мусієнко звернула увагу на те, що ПК України встановлює чіткі вимоги, яким повинна відповідати ІПК.

«Важливо розуміти, що відповідно до норм Кодексу не може бути притягнутий до відповідальності платник податків або податковий агент, який діяв у рамках наданої йому ІПК», — акцентувала увагу пані Мусієнко. У той же час у цьому випадку йдеться винятково про штрафні санкції або пеню.

Наступний аспект, на який звернули увагу лектори, — пріоритетність узагальнюючої податкової консультації (УПК) над індивідуальною податковою консультацією.

Відповідаючи на запитання, чи можна оскаржити ІПК, якщо в ній містяться набір норм, а висновків немає, Лариса Антощук відзначила, що таке звернення до суду не буде ефективним, оскільки відповідно до ПК України оскаржуються тільки ті відповіді, які містять відповідний висновок, а не набір норм (тобто, документи, які можуть називатися ІПК).

Розповідаючи про способи захисту, спікер звернула увагу на те, що ІПК оскаржується як правовий акт індивідуальної дії. У цьому випадку відповідачем є податковий орган (у випадку з ІПК — це Державна фіскальна служба України (ДФС). Щодо оскарження УПК, пані Антощук зазначила, що з урахуванням останніх змін оскаржується наказ Міністерства фінансів України про затвердження УПК і відповідачем у цьому випадку буде Мінфін.

Говорячи про позовні вимоги при оскарженні податкових консультацій, Лариса Антощук повідомила, що в частині оскарження ІПК потрібно просити визнати її протиправною та скасувати, а також зобов’язати ДФС надати нову ІПК з урахуванням висновків суду. «У цьому випадку дуже важливо представити обґрунтовану позицію з належною доказовою базою», — порекомендувала вона.

Крім того, за словами лекторів, сьогодні з урахуванням судової практики ІПК підлягають оскарженню, оскільки є актом індивідуальної дії.

Не залишилася без уваги слухачів і судова практика у цій категорії спорів.

Підбиваючи підсумки лекції, Лариса Антощук розповіла про переваги та недоліки оскарження ІПК. Негативним моментом у разі подання позовної заяви може стати часовий ресурс, адже є можливість після першого кола розгляду спору повернення справи на нове коло. Однак у цьому випадку, за словами лектора, доцільніше довести справу про оскарження ІПК до логічного завершення. Крім того, отримання ІПК може збільшити ризик проведення перевірки, у тому числі щодо порушеного в ІПК питання. Наступний ризик, на який звернула увагу лектор, — ризик невиконання повною мірою рішення суду. Фактично платник податків може так і не отримати ІПК з урахуванням висновку суду.

Серед переваг вибору шляху щодо оскарження ІПК спікер відзначила, що отримання ІПК стане корисним інструментом не тільки для конкретного суб’єкта господарювання, а й для всієї галузі у цілому. Крім того, оскарження в суді й отримання позитивного рішення дасть змогу усунути «фіскальне» тлумачення деяких норм ПК України, а також допоможе бізнесу захиститися від штрафних санкцій.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик