Олександр Жила розповів про значення підготовчого засідання для учасників кримінального процесу

У рамках Legal High School з доповіддю виступив прокурор відділу прокуратури міста Києва Олександр Жила. Тема його доповіді — «Дотримання вимог статей 314—315 КПК України. Погляд прокурора».

«Підготовче засідання — це як маленьке життя для всіх учасників процесу. Для слідчого — це знак того, що справа призначена до розгляду і далі прокурор сам розбиратиметься. Для прокурора — це початок стадії судового розгляду, а в деяких випадках і можливість швидкого вироку.

Спектр рішень, які можуть бути прийняті, передбачені статтями 313 і 314 КПК України, і він є досить широким, зазначив спікер.

Питання продовження запобіжного заходу на підготовчому засіданні не може бути розглянуте, підкреслив пан Жила. На практиці є випадки, коли суд без клопотання прокурора продовжував запобіжний захід, але це відповідає закону. Можна лише застосувати, змінити або скасувати запобіжний захід за письмовим клопотанням.

Треба розуміти, що одночасно із заставою застосовуються додаткові обов’язки. Їх строк — до двох місяців. За словами лектора, у нього був випадок, коли суд відмовив у продовженні додаткових обов’язків обвинуваченому після їх закінчення, оскільки це не передбачено при діючому запобіжному заході.

Спікер виокремив питання повернення обвинувального акта. Чи варто це розглядати як поразку прокурора або перемогу захисту? Пан Жила у своєму виступі відштовхувався, в тому числі, від особистого досвіду. Підстави повернення обвинувального акта можна звести до таких: невідповідність форми, відсутність додаткових документів (наприклад, роз’яснення права розглядати справу судом присяжних), неналежний орган досудового розслідування, проблеми з формулюваннями обвинувачення тощо.

Як і раніше, виникають проблеми із визначенням підсудності, зазначалося під час лекції. Що робити, якщо злочин відбувався у різних районах або областях? Попередньо склалася практика, згідно з якою вибір потрібно робити на користь місця, де злочин було закінчено. Якщо це неможливо встановити, акт надсилається до суду за місцем перебування органу слідства. Не треба забувати, що клопотання про визначення підсудності можна подати безпосередньо до апеляційного або Верховного Суду.

Увагу також було приділено процедурним питанням підготовчого засідання. Зазначалося, що найбільш правильним є видалення суду до нарадчої кімнати щоразу при розгляді клопотання про запобіжний захід, поверненні обвинувального акта, розгляді скарги, вирішенні питання про призначення до судового розгляду, а після цього виконання вимог частини 2 статті 315 КПК України — відзначив Олександр Жила.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик