Особливості незаконного збагачення після уточнення за рішеннями КСУ розкрив Сергій Лисенко

Спецкурс Legal High School «White Collar Crime: нові виклики. Посадові злочини» триває. Про незаконне збагачення та про те, чи додалося визначеності після уточнення за рішеннями КСУ, слухачам розповів Сергій Лисенко, керуючий партнер GRAСERS.

Спікер наголосив, що запровадження покарання за незаконне збагачення — це одна з передумов безвізового режиму між Україною та країнами ЄС, а також передумова до співпраці з Міжнародним валютним фондом, закріплена меморандумом.

Як відомо, 26 лютого 2019 року Конституційний Суд України прийняв рішення про декриміналізацію статті 368-2 Кримінального кодексу України у зв’язку з її невідповідністю Конституції України. Зокрема, Суд дійшов висновку, що стаття 368-2 Кодексу не відповідає вимогам чіткості, точності й однозначності, а отже, суперечить юридичній визначеності як складовій принципу верховенства права, закріпленого у Конституції. Беручи до уваги це рішення і фактичну декриміналізацію статті 368-2 Кримінального кодексу України, всі діяння, які кваліфікувались за цією статтею і були вчинені до 26 лютого 2019 року, не мають у собі події кримінального правопорушення, а тому підлягають закриттю.

Станом на 28 березня 2019 року детективи НАБУ і прокурори САП були змушені закрити кримінальні провадження за цією статтею. Загалом було закрито 27 кримінальних проваджень і 38 — в частині статті 368-2 Кримінального кодексу України. Загальна сума статків, законність походження яких досліджували детективи НАБУ у цих справах, становила понад 500 млн грн. Поновити розслідування стосовно фігурантів усіх 65 кримінальних проваджень, а також підозрюваних та обвинувачених за вже викритими фактами незаконного збагачення неможливо, адже закон не має зворотної сили.

Сергій Лисенко зазначив, що 25 листопада 2019 року Президент України підписав закон про криміналізацію незаконного збагачення. Антикорупційні органи наразі не можуть розслідувати провадження про незаконне збагачення, вчинене до визнання неконституційною цієї статті Кримінального кодексу України.

Лектор підкреслив, що кримінальна відповідальність за незаконне збагачення наступає у разі, якщо предметом незаконного збагачення будуть активи, що перевищують значний розмір, як це визначено Конвенцією ООН проти корупції.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик