Особливості зв’язку понять контрафакту, контрабанди та паралельного імпорту пояснила Аліна Подоляк

Аліна Подоляк, керівник IP-практики МЮГ Eterna Law, поділилась зі слухачами Школи судової практики Legal High School секретами процесу припинення недобросовісної конкуренції, розповідаючи про український досвід захисту від контрафакту.
Лектор пояснила, що, за Митним кодексом України, контрафактними вважаються товари, в яких незаконно містяться чи використовуються об’єкти права ІВ, ввезення яких на територію України, вивезення з її території та продаж на території держави спричиняють порушення прав виробника оригінального товару (заміщується оригінальний товар, заподіюється шкода діловій репутації). Аліна Подоляк не погоджується з тим, що законодавство розглядає поняття контрафактних товарів лише з позиції їх експорту та імпорту, але не зачіпає питання виробництва, що також має місце в реальній практиці.
За словами лектора, зазначене явище тісно пов’язане з поняттями контрабанди та паралельного імпорту. Так, контрабанда є по суті переміщенням товару через кордон із порушенням правил митного оформлення. До прикладу, контрафактні товари можуть ввозитись на територію нашої держави саме за допомогою контрабанди. Визначення обох понять стоїть поруч із визначенням паралельного імпорту («сірого» імпорту), що являє собою ввезення на територію України оригінального товару, що законно маркований власником, але ввозиться без його згоди.
Пані Подоляк розповіла про способи захисту, що застосовуються виробниками, щоб зберегти свої гроші, ділову репутацію та втримати споживача. Це — захист на митному кордоні, цивільно/господарсько-правовий спосіб захисту, кримінально-правовий, а також адміністративний. Цікавим є те, що для цивільно- чи господарсько-правового способів позивачу треба довести наявність прав ІВ, сам факт порушення та визначений розмір збитків, а от уже в кримінально-правовому способі захисту доводити треба також і вину відповідача (використовується так званий С&D letter).
Вибір того чи іншого способу залежить від мети, яку переслідує правовласник, проте всі вони є однаково актуальними та дієвими. Так, лектор навела статистику європейських митних органів щодо дієвості захисту прав ІВ на митному кордоні. У більш ніж 50% випадків після зупинення на кордоні контрафактних товарів вони були просто знищені за попередньої згоди власника на таке знищення. Та трохи більше ніж у 6% випадків з боку правовласника не було жодної реакції.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик