ПДВ становить 40—50% бюджету України, наголошує лектор LHS Роман Загрія

Заняття у Школі податкової практики Lеgal High School, які проходять на цьому тижні (з понеділка по середу), присвячені проблематиці непрямого оподаткування. У рамках першої лекції керуючий партнер, керівник практики податкового права ЮК «Право Гарант» Роман Загрія зосередився на змінах у порядку адміністрування податку на додану вартість (ПДВ): його історії та філософії.

ПДВ — це непрямий податок, який входить у ціну товарів (робіт, послуг) і сплачується покупцем, але його облік і перерахування до державного бюджету здійснює продавець (податковий агент), нагадує лектор. Винайшов ПДВ у 50-х роках минулого століття французький фінансист Моріс Лоре, а вже у 1967 році цей податок почав активно застосовуватися в податковій практиці багатьох держав. В Україні ПДВ з’явився у 1992 році. «Бюджет України сьогодні на 80% складається з податкових надходжень. Пальма першості належить ПДВ — він становить 40—50% від державного бюджету», — підкреслив Роман Загрія.

Лектор розповів про основні ставки ПДВ в Україні і в Європі. Так, у нашій державі стандартна ставка ПДВ становить 20%, при цьому до лікарських засобів застосовується знижена ставка — 7%. Підлягають оподаткуванню за такою ставкою лікарські засоби (за умови, що вони дозволені для виробництва і застосування в Україні і внесені до Державного реєстру лікарських засобів), а також медичні засоби при дотриманні необхідних вимог. Крім того, може застосовуватися і нульова ставка ПДВ у випадках, коли, скажімо, йдеться про вивезення товарів за межі митної території України (у митному режимі експорту, реекспорту, безмитної торгівлі, вільної митної зони); поставки товарів для заправки або забезпечення морських суден, повітряних суден, космічних кораблів, космічних ракетних носіїв або супутників Землі, наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту Збройних Сил України; поставки послуг: міжнародні перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

За словами спікера, в деяких державах (Японія і США) такого виду податку, як ПДВ у класичному вигляді взагалі немає, а в тих країнах, де такий податок активно застосовується, його ставка може варіюватися. Наприклад, ПДВ вище 20% в Греції та Фінляндії (24%), а в Угорщині він узагалі становить 27%. При цьому в Німеччині, на Кіпрі та у Румунії ставка ПДВ становить 19%, на Мальті — 18%, а в Люксембурзі — 17%.

Другий блок лекції Роман Загрія присвятив змінам у порядку адміністрування ПДВ, які відбулися в останні кілька років, розповівши про ліквідацію схем ухилення від сплати податків та етапи проходження податкових накладних. Спікер підкреслив: відсутність факту реєстрації платником податку — продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (Реєстр) не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, зазначеної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період. При цьому, як зазначалося, податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Реєстрі платником податків, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що належать до податкового кредиту, і не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик