Перші підсумки застосування нового КАС України були підбиті в ході LHS Discussion Hub «Ефективність адміністративного судочинства»

Discussion Hub «Ефективність адміністративного судочинства» було присвячено аналізу проміжних етапів впровадження КАС України, прийнятого в новій редакції 15 грудня 2017 року. У його роботі брали участь судді адміністративної юрисдикції, представники великого бізнесу і провідні юристи галузі. Модераторами виступили суддя ВАСУ Наталія Блажівська та партнер ЮФ Evris Андрій Реун.

Як відзначили спікери, новою редакцією КАС України запропоновано більш конкретне і лаконічне визначення завдання адміністративного судочинства — «справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень».

Під час дискусії були обговорені процесуальні новели нової редакції КАС України — типову і зразкову справи. На думку присутніх, ця процедура була розроблена за прикладом «пілотних рішень», які приймає Європейський суд з прав людини. Мета нововведення — зменшення навантаження на суддів, забезпечення єдності правозастосовної практики. Її впровадження сприятиме швидкому розгляду великої кількості однотипних справ.

Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Оксана Епель відзначила, що нова редакція Кодексу, особливо її положення про введення електронного судочинства, робить цей процес інноваційним та прогресивним і дозволяє економити час завдяки віртуальній можливості перебувати одночасно в різних місцях. Суддя закликала повною мірою використовувати переваги е-судочинства: «Це суд, в якому ніколи не зачиняються двері». Наразі триває відпрацювання особливостей застосування е-суду в пілотному режимі в окремих судах, але з 1 січня 2019 року система має запрацювати по всій Україні.

Про роль адвокатури в адміністративному процесі говорили керуючий партнер ЮК «Право Гарант», керівник практики податкового права Роман Загрія, партнер ЮК «Альянс Ратушняк і Партнери» Володимир Ратушняк, директор OLEH RACHUK LAW FIRM, адвокат Олег Рачук та керівник групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп», адвокат Андрій Чехонадський. На їхню думку, адміністративні суди створювалися як інструмент захисту громадян від порушення законодавства державою. Однак суди у нас теж державні, тому важливо забезпечити їх неупередженість. Позитивним наслідком новел КАС України вони вважають зменшення строків розгляду справ, оскільки тепер немає можливості призупинення їх розгляду на місяць-два. Хоча юристи відзначили, що такі інструменти, як примирення та медіація, іноді використовуються сторонами для припинення процесу.

Радник ЮФ Aequo Мирослава Савчук звернула увагу присутніх на те, що інститут типових і зразкових справ притаманний тільки адміністративному судочинству. Вона нагадала, що найбільші побоювання в ході впровадження цих інститутів стосувалися того, що типові справи будуть зупинятися, а їх наплив перевантажить Верховний Суд. Як свідчить статистика — побоювання були марними: станом на 14 вересня у зразкових справах ВСУ прийнято по суті сім рішень.

Керуючий партнер GENTLS Олег Громовий детальніше зупинився на такій новації КАС України, як інститут врегулювання спору за участю судді, зазначивши, що Директива ЄС про медіацію не рекомендує застосовувати цю процедуру в адміністративному судочинстві. Доповідач проаналізував практику застосування медіації в наших реаліях, зазначивши, що іноді вона застосовується як механізм відкликання судді, адже неуспішна медіація спричиняє припинення розгляду і зміну судді. Він вважає інститут медіації прогресивним, але вимагає спеціальної підготовки суддів, оскільки не кожен хороший суддя може бути хорошим медіатором — за кордоном цьому окремо навчаються.

Начальник управління правового забезпечення ТОВ «Сокар Енерджі Україна» Михайло Третьяков підкреслив, що адміністративне судочинство — це механізм досягнення цілей економічної безпеки підприємств при захисті інтересів від зазіхань від держорганів, тому однією з ключових новацій КАС України стали нові стандарти доведення. Тепер обов’язок доведення покладено на суб’єкта владних повноважень, який зобов’язаний довести правомочність своїх рішень. Однак рівень представництва в суді з боку держорганів дуже низький, тому страждає доказова база і змагальність процесу.

На загальну думку, внаслідок реформи адміністративного судочинства прискорилося винесення рішень, до того ж головний тренд спрямовано на захист прав громадян, а не державних органів. Хоча деякі питання (наприклад, електронне судочинство) вимагають додаткового часу для повноцінного впровадження.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик