Порядок узгодження угод M&A — у фокусі уваги слухачів LHS

Модуль «Особливості транскордонних M&A» Школи корпоративного права та M&A Legal High School відкрила лекція Олександра Фефелова, партнера ЮФ «Ілляшев та Партнери», який розповів про порядок погодження угод M&A регуляторними органами на прикладі НБУ, Нацкомфінуслуг та АМКУ.

Пан Фефелов нагадав, що з огляду на статтю 104 Цивільного кодексу України злиття та поглинання юридичних осіб є формою їх припинення, в результаті чого майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.

«Але зрозуміло, що мета угод злиття та поглинання полягає не в ліквідації однієї чи обох юридичних осіб, а в отриманні однією юридичною особою контролю над господарською діяльністю іншої особи. Тобто, наприклад, у разі поглинання зовсім не обов’язково, щоб особа, контроль над якою переходить до іншого суб’єкта господарювання, взагалі зникала», — зазначив він. Більше того, іноземні юристи розглядають поняття «злиття» в основному як об’єднання двох суб’єктів господарювання, за якого одна юридична особа приєднується до іншої.

Переходячи безпосередньо до узгодження угоди за участю банків, лектор відзначив, що це прерогатива НБУ і в цих угодах переважно йдеться про придбання істотної участі. Істотна участь може бути як пряма, так і опосередкована. Також лектор навів перелік необхідних для узгодження такої угоди документів. При цьому він звернув увагу на те, що процедура є досить складною та вимагає чіткого дотримання положень нормативних актів НБУ. «Процес отримання погодження необхідно починати за три місяці до власне угоди, оскільки для НБУ нормативними актами передбачені саме такі строки на прийняття рішення про погодження або відмову в погодженні» — порекомендував Олександр Фефелов.

Також, за його словами, угоди за участю фінансової установи регулюються розпорядженням Нацкомфінпослуг. Лектор назвав документи, необхідні для узгодження угоди. При цьому пан Фефелов зазначив, що за великим рахунком процедура узгодження угоди в Нацкомфінпослуг набагато швидша і легша, ніж у НБУ.

Далі лектор розповів про процес узгодження M&A-угод АМКУ, при цьому звернувши увагу на те, що АМКУ погоджує зміни щодо контролю. Він також окреслив порядок визначення концентрації, що підлягає узгодженню. «АМКУ дає дозвіл на концентрацію у разі, якщо вона не призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на всьому ринку чи в значній його частині», — наголосив пан Фефелов.

Для подання відповідних документів на узгодження до НБУ або Нацкомфінпослуг уже необхідно мати дозвіл АМКУ. За словами лектора, зазвичай процедура отримання дозволу від АМКУ триває 45 днів, але для збору і підготовки документів також треба витратити багато часу і зусиль. У цілому строк підготовки документів для АМКУ складає два-три тижні.

«За неотримання дозволу на концентрацію загрожує штраф у розмірі до 5% доходу за останній звітний рік, але він розраховується за спеціальною методикою, розробленою АМКУ і, як правило, ніколи не відповідає заявленим розмірами. При цьому строк притягнення до відповідальності за ці дії становить п’ять років» — акцентував увагу пан Фефелов, при цьому запевнивши, що наявність дозволу від АМКУ є надійним інструментом захисту в майбутньому.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик