Повідомлення про підозру — це документ, передбачений статтею 276 КПК України, який, як правило, вручається затриманому особисто, — Ярослав Новіков та Василь Скольський

Спецкурс для приватнопрактикуючих адвокатів розпочав лекцією про тактику захисту від кримінального обвинувачення Ярослав Новіков, адвокат. Перш за все він звернув увагу слухачів на те, що затримання може бути як у кримінальному провадженні, так і в адміністративному. Відповідно до статті 209 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України особа вважається затриманою з того моменту, коли вона силою чи підкоряючись наказу змушена залишатися поряд із уповноваженою службовою особою або в приміщенні, визначеному такою особою. При цьому така уповноважена особа повинна негайно доставити затриманого до органу досудового розслідування, в якому реєструється дата і точний час доставлення затриманого. За словами лектора, уповноважена особа визначена пунктом 6 статті 191 КПК України. Також він наголосив, що затримання особи відбувається на підставі ухвали слідчого судді або без такої ухвали. Власне процедуру затримання врегульовано статтею 208 КПК України, де наведено перелік підстав для затримання.

При цьому лектор підкреслив, що у разі вчинення злочину чи замаху на злочин затримати особу може будь-який громадянин, при цьому строк затримання не може перевищувати 72 годин. Упродовж 60 годин затримана особа має бути доставлена до суду або звільнена. Якщо ж затримання здійснювалося за ухвалою слідчого судді, то затримана особа має бути доставлена до суду впродовж 36 годин, при цьому їй негайно має бути вручена копія ухвали про затримання.

Під час затримання має бути складено відповідний протокол, і тут лектор підкреслив, що завдання адвоката — перевіряти, щоб цей протокол відповідав вимогам статті 104 КПК України, та вказав на ті моменти, на які адвокат повинен звернути особливу увагу. Також лектор розповів про підстави та особливості затримання в адміністративному провадженні.

Після затримання уповноважена особа має негайно повідомити затриманому підстави затримання та у вчиненні якого правопорушення він підозрюється, а також роз’яснити право мати захисника, отримувати медичну допомогу, давати пояснення, показання або не говорити нічого з приводу підозри проти нього, негайно повідомити інших осіб про його затримання і місце перебування.

Лектор детально описав алгоритм дій адвоката під час надання правової допомоги та наголосив, що затриманий має право відмовитися від допомоги адвоката, проте така відмова має бути здійснена в його присутності, аби унеможливити тиск сторонніх осіб. При цьому він зазначив, що і адвокат може відмовитися від надання допомоги, та навів підстави для такої відмови.

Ярослав Новіков розповів про дії адвоката в ході конфіденційного побачення із затриманою особою, наголосивши, що час такого побачення не може бути обмежений, а представники правоохоронних органів не мають права бути присутніми під час такого побачення. При цьому він підкреслив, що у разі порушення прав затриманого адвокат повинен реагувати на них поданням відповідних скарг і клопотань до слідчого судді. Також Ярослав Новіков підкреслив важливість такої процесуальної дії, як допит, та наголосив, що перед цим необхідно підготувати підзахисного, оскільки від відповідей на запитання слідчого залежить подальше обґрунтування підозри для підзахисного.

Також він розповів, як саме адвокат повинен підготувати підзахисного до допиту: роз’яснити права та обов’язки; провести коротку імітацію допиту з метою розробки правильної стратегії поведінки; застерегти від непроцесуальних розмов зі слідчим; адвокат також має подати клопотання про фіксацію допиту та стежити за тим, щоб тривалість допиту не перевищувала двох годин, а сам допит не проводився у нічний час.

Продовжив тему тактики захисту від кримінального обвинувачення Василь Скольський, адвокат. Він розповів про дії адвоката під час обрання запобіжного заходу та апеляції. Проте спершу зосередив увагу слухачів на такій процесуальній дії, як повідомлення про підозру. Лектор наголосив, що повідомлення про підозру — це документ, передбачений статтею 276 КПК України, який, як правило, вручається затриманому особисто.

Говорячи про обрання запобіжного заходу, лектор навів перелік таких заходів, наголосивши, що як альтернативу тримання під вартою суд часто застосовує грошову заставу, відзначивши тенденцію до збільшення сум застави.

За словами Василя Скольського, участь адвоката в обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою розпочинається з вивчення та аналізу клопотання слідчого чи прокурора, з яким вони звертаються до слідчого судді. Завдання адвоката — знайти докази відсутності у діях підзахисного намірів вчиняти дії, для запобігання яких запобіжний захід і застосовується, та скласти обґрунтоване заперечення на клопотання про тримання під вартою.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик