Про корпоративні права як об’єкт сімейних відносин і шлюборозлучних процесів розповів Олександр Онуфрієнко

Про корпоративні права як об’єкт сімейних відносин і шлюборозлучних процесів у рамках Legal High School розповів партнер ЮФ Asters Олександр Онуфрієнко.

На початку лекції спікер нагадав слухачам про статтю 60 Сімейного кодексу (СК) України, яка резюмує, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності. А відповідно до статті 65 СК України при укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого із подружжя. Дружина, чоловік має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як укладеного другим із подружжя без її/його згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового.

На думку пана Онуфрієнка, питання в тому, чи можна визнати договір недійсним, якщо другій стороні (продавцеві акцій) не було відомо про те, що другий із подружжя не дав своєї згоди на укладення такого договору. Як стверджує доповідач, суди сьогодні все рідше визнають такі договори недійсними.

Оскільки суть лекції — корпоративні права, лектор також нагадав слухачам, що є такими правами відповідно до статті 167 Господарського кодексу України. І відзначив, що цінні папери сьогодні існують у бездокументарній формі, та, незважаючи на це, вважаються річчю (стаття 177 Цивільного кодексу України).

Доповідач виділив два види угод про придбання і/або відчуження майна: угода про купівлю акцій (договір купівлі-продажу рухомих речей) і угода про створення ТОВ, купівля частки в ТОВ (договір купівлі-продажу майна).

Для укладення таких видів угод обов’язково має бути згода другого із подружжя.

Говорячи про принципи поділу пакета акцій, доповідач звернув увагу на те, що судова практика в цьому питанні неоднозначна. В одному випадку суд визначає пакет акцій як один неподільний об’єкт права (рішення Верховного Суду України від 26 грудня 2011 року у справі №6-47083св10). В іншому — суд визначає пакет акцій як подільну річ (рішення Апеляційного суду Полтавської області від 9 грудня 2014 року у справі №531/1048/13-ц).

На думку пана Онуфрієнка, з юридичної точки зору пакетом акцій є сукупність речей, які можна ділити. Є ділимо і частка в ТОВ, яка відповідно до законодавства персоніфікована, але це не може бути перешкодою для розділу. Частка в ТОВ щодня ділиться в сучасній господарській діяльності. Учасники продають, віддають у заставу частини своєї частки. За словами доповідача, немає жодних передумов для різного підходу до розділу корпоративних прав тільки тому, що ці права стосуються юридичних осіб різної організаційно-правової форми.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик