Про критерії ефективності банкрутства розповіла Ірина Сербін

Case study про приклади максимально ефективних банкрутств провела для слухачів Legal High School Ірина Сербін, партнер Ario Law Firm, арбітражний керуючий. За її словами, критерії ефективного банкрутства доволі суб’єктивні — від сум відшкодування кредиторам заборгованостей до швидкості процедури ліквідації. Особисто вона вважає, що банкрутство — це кризовий момент у житті підприємства, зумовлений різними факторами — від помилок менеджменту до кризи банківської системи. Боятися банкрутства не потрібно і чим швидше відбудеться процедура, тим швидше підприємство зможе перезавантажити роботу і розпочати нову сторінку своєї історії.

Лектор навела приклади відомих кейсів, пов’язаних з банкрутством великих українських підприємств, у процедурі ліквідації яких вона брала участь. Зокрема, з 2015 року вона є ліквідатором ПАТ МСЗ «Океан». Ірина Сербін зазначила, що у разі входження у процедуру резонансного банкрутства підприємства потрібно виконати чотири умови: перша — укласти договір з адвокатом, який спеціалізується на кримінальних справах, оскільки на ліквідатора може здійснюватися тиск через відкриття кримінальних проваджень; друга — мати фахового корпоративного юриста, котрий допоможе розібратися у тонкощах корпоративної структури підприємства; третя — мати юриста з трудового права, адже велике підприємство — це сотні, якщо не тисячі працівників, доля яких залежить від успішного перебігу процедури ліквідації; четверта — забезпечити підтримку ЗМІ, бо інколи лише широкий суспільний розголос дає змогу запобігти зловживанням колишнього менеджменту та рейдерським атакам.

Пані Сербін радить розпочинати процедуру із спілкування з трудовим колективом, аби роз’яснити свої подальші кроки і те, як їх особисто зачепить ліквідація підприємства, як і коли буде виплачена заборгованість із заробітної плати тощо. Вона радить бути готовими до різних сценаріїв розвитку подій, зокрема на ПАТ МСЗ «Океан» було здійснено рейдерську атаку шляхом видачі судової ухвали і захоплення території підприємства підрозділами силових структур, після чого одразу відбулися спроби вивезення майна з території підприємства. У таких випадках важливо фіксувати протиправні дії, і у випадку з ПАТ МСЗ «Океан» цю функцію взяли на себе представники трудового колективу підприємства.

Для широкого розголосу і формування суспільної думки важлива правильна комунікація із засобами масової інформації. У результаті втручання Генеральної прокуратури в лютому 2018 року ПАТ «МСЗ «Океан» було повернуто ліквідатору, а процедуру ліквідації продовжено. У грудні 2018 року цілісний майновий комплекс ПАТ «МСЗ «Океан» було продано через аукціон українській компанії, і він уже розпочав роботу. Ліквідатором погашено заборгованість із зарплати трудовому колективу — понад 90 млн грн більш ніж тисячі працівникам. Лектор вважає цей кейс успішним, адже майно підприємства і його трудовий колектив збережено, воно працює.

Наступний кейс стосувався видачі державним банком кредиту в сумі 21,3 млн євро під заставу логістичного центру, після чого і боржник, і його поручитель оголосили про банкрутство та провели фіктивний аукціон з продажу заставного майна. Неодноразово суди впродовж чотирьох років ставали на сторону боржника, який таким чином отримував прибуток від спірної власності, а держава несла збитки. Проте, врешті, справедливість перемогла і продане за безцінь майно було повернуте із незаконного володіння, а у державного банку з’явилась можливість повернути кредит, оскільки заставне майно було продане на відкритому аукціоні в січні 2019 року.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик