Про нюанси звільнення від оподаткування ПДВ слухачам LHS розповів Андрій Чехонадський

Завершила сьогоднішній блок занять у Lеgal High School, присвячених проблематиці непрямого оподаткування, лекція постійного спікера освітньої платформи — Андрія Чехонадського, керівника групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп», який сфокусувався на нюансах звільнення від сплати податку на додану вартість (ПДВ).

«Чим відрізняються такі три категорії понять, як «звільнення від сплати ПДВ», «оподаткування ПДВ за 0% ставкою» і «перелік операцій, які не є об’єктом оподаткування ПДВ», і що їх об’єднує?» — над цим питанням лектор запропонував аудиторії поміркувати. «Головна відмінність цих трьох категорій у тому, що їх застосування регулюється різними нормами Податкового кодексу (ПК) України. А об’єднує ці поняття, схоже, тільки згадка ПДВ», — такою була відповідь слухачів LHS.

ПК України, як зазначалося, визначає детальні переліки операцій, які звільняються від оподаткування ПДВ (стаття 197 і підрозділ II розділу ХХ), та операцій, які не є об’єктом оподаткування таким податком (стаття 196). Суттєва відмінність між ними полягає в тому, що при здійсненні операцій, перерахованих у статті 196 ПК України, у платника податку взагалі немає об’єкта (операції), з наявністю якого податкове законодавство пов’язує виникнення у платника податків обов’язку зі сплати ПДВ. У свою чергу операції, звільнені від сплати ПДВ, за своєю природою характеризуються всіма необхідними ознаками належності до об’єкта оподаткування: звільнення відповідних операцій від оподаткування ПДВ є, за своєю суттю, податковою пільгою.

Щоправда, така відмінність у теорії нерідко нівелюється на практиці. На підтвердження цього Андрій Чехонадський навів приклади конкретних справ із практики. Він розповів, що нерідко, навіть якщо операція підлягає оподаткуванню за 0% ставкою (згідно з положеннями статті 195 ПК України), скажімо, йдеться про пільговий режим вивезення товарів за межі митної території України, для фіскальних органів це не завжди вагомий аргумент: на практиці вони нерідко вимагають від платника податків якихось особливих, додаткових, доказів, що товар перетнув митну територію нашої держави.

«Якщо ви думаєте, що з огляду на складність правозастосування такої категорії, як звільнення від оподаткування ПДВ, іноді податок на додану вартість простіше сплатити, — ви помиляєтеся», — апелює до аудиторії лектор, розповідаючи про конкретні судові кейси, коли сплата ПДВ призвела до залучення відповідних посадових осіб підприємств до кримінальної відповідальності.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик