Про новели врегулювання сфери ТЦУ слухачам LHS розповів Іван Шинкаренко

Модуль «Трансферне ціноутворення» Школи податкової практики LHS відкрила лекція Івана Шинкаренка, партнера, керівника практики трансфертного ціноутворення «ВТС Консалтинг», к.е.н. Лектор ознайомив слухачів з новелами законодавчого регулювання ТЦУ в Україні та в світі.

Іван Шинкаренко нагадав, що з 2019 року до Податкового кодексу України введено норму, яка встановлює принцип превалювання суті над формою. У той же час, за його словами, цей принцип фактично не є чимось новим, оскільки переважна більшість представників бізнесу вже використовували його при підготовці звітності про контрольовані операції.

Відповідно до цієї норми функції сторін тепер аналізуються не тільки на підставі укладених договорів і даних бухгалтерського обліку, а й фактичних дій сторін операції та фактичних обставин її проведення відповідно до суті операції.

Лектор звернув увагу на новий критерій вибору сторони, яка досліджується. За його словами, сторона, яка досліджується, — це сторона, щодо якої є найбільш повна і документально підтверджена інформація про фінансові показники контрольованої операції, які використовуються для розрахунку показників рентабельності. При цьому дуже часто тестуванню підлягає сторона нерезидента. «Це важлива норма, яка впливатиме на судову практику. До слова, перші рішення у цій сфері вже є, і суд якраз став на сторону податкових органів щодо спору, в якому контролюючий орган не визнав тестування нерезидента», — наголосив Іван Шинкаренко.

Як відзначив лектор, нормативних змін було небагато, але за цей рік з’явилися цікаві позиції, в тому числі Міністерства фінансів України. Зокрема, відповідно до листа Мінфіну заробітна плата є контрольованою операцією. Лектор припустив, що це помилкова позиція, оскільки із системного прочитання ПК України чітко випливає, що правила ТЦУ поширюються виключно на цивільно-правові відносини, а не трудові. «У трудових відносинах не використовуються такі категорії, як ціна товарів, робіт, послуг, а рівень заробітної плати не є тотожним поняттю «ціна», — зазначив лектор.

Не обійшов увагою він і таку тему, як постійні представництва. Зокрема, з 1 січня 2018 року статтю 39 ПК України доповнено новим положенням, яке наразі визначає господарські операції між нерезидентом і його постійним представництвом.

«Суми доходів нерезидентів, які здійснюють свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються у загальному порядку. При цьому таке постійне представництво з метою оподаткування прирівнюється до платника податку, який здійснює свою діяльність незалежно від такого нерезидента», — наголосив спікер, додавши, що це усталена світова практика.

Пан Шинкаренко також відзначив, що законопроект №1210, яким запропоновано імплементувати План BEPS, відкликаний автором, але, як і раніше, очікується, що відповідні зміни до ПК України буде внесено разом із прийняттям державного бюджету ближче до Нового року. Крім того, лектор ознайомив слухачів з ключовими нововведеннями законопроекту у сфері ТЦУ.

На завершення Іван Шинкоренко розповів слухачам про світові тренди у цій сфері: «ОЕСР презентувала документ, в якому містяться механізми оподаткування цифрової економіки». Також він ознайомив слухачів з основними запропонованими нововведеннями ОЕСР, які кардинально змінюють «архітектуру» ТЦУ.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик