Про переваги нового концесійного законодавства розповіла лектор LHS Катерина Чечуліна

Завершила модуль «Державно-приватне партнерство» лекція Катерини Чечуліної, координатора практики банківського права і міжнародних фінансів CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang.
«Тема концесії сьогодні обговорюється досить активно, а з урахуванням прийняття в першому читанні законопроекту дискусії стають все більш гарячими», — зазначила пані Чечуліна на початку своєї лекції.
Більш докладно вона розповіла про інститут концесії та основні її умови. Серед особливих умов концесії лектор назвала необхідність здійснення інвестицій.
Пані Чечуліна представила слухачам переваги такого інструменту для публічного партнера — держави. Зокрема, використання концесії дозволяє вирішити ряд проблем, що виникають у держави під час виконання своїх функцій. Одна з основних — дефіцит бюджету. «Використання концесійного механізму дозволяє залучати інвестиції, що призводить до реалізації відповідних проектів», — підкреслила спікер.
Реалізація таких проектів завжди пов’язана з великими ризиками, і держава не здатна в повному обсязі їх нести. Але для приватного партнера це є нормою, оскільки концесійний проект є підприємницькою діяльністю, яка завжди супроводжується певними ризиками. Отже, договір концесії дозволяє розподілити ризики і створює взаємовигідні умови для обох сторін проекту.
Незважаючи на ці переваги, цей інструмент в Україні практично не використовується, що пов’язано з рядом факторів. Перш за все це недосконале законодавство й низький рівень інституційного забезпечення. Другий фактор — недостатність гарантій для приватних партнерів.
Катерина Чечуліна надала також порівняльний аналіз законодавства України та ЄС у цій сфері, вказавши насамперед на різні підходи до врегулювання. У законодавстві ЄС сторонам надається повна свобода регулювання своїх відносин, тоді як Україна славиться своєю зарегульованістю.
Лектор детально проаналізувала новели профільного законопроекту, прийнятого в першому читанні в перших числах квітня ц.р. «Важливою перевагою законопроекту є залучення до реалізації проектів радників і кредиторів. Окрім того, документом встановлюється порядок відшкодування витрат на їхні послуги », — розповіла вона.
Ще одна важлива новела законопроекту — надання права приватним інвесторам ініціювати реалізацію концесійного проекту. Сьогодні таким правом наділені лише державні партнери. Звичайно, це вирішує питання з недостатністю ресурсів і відповідних знань у держави, але приватний партнер має чітко уявляти проект і володіти всіма необхідними знаннями про об’єкт концесії.
До процедури проведення конкурсу вводиться такий важливий етап, як передкваліфікація учасників конкурсу.
Висвітлила лектор і інші переваги законопроекту. «Але, як завжди буває, законопроект містить і ряд недоліків, які необхідно усунути при підготовці до другого читання», — повідомила вона.
Серед недоліків — порядок отримання дозволів і ліцензування, неврегульованість питань відведення земельних ділянок тощо.
Водночас найбільш важливими новелами все ж є розподіл ризиків між державним і приватним партнером і надання державних гарантій приватному партнеру.
«Проте вже те, що законопроект розроблений і пройшов перше читання, говорить про наявність політичної волі, що дозволить врегулювати суттєві питання концесії на законодавчому рівні. Ухвалення законопроекту стане «зеленим світлом» для реалізації концесійних проектів», — резюмувала Катерина Чечуліна.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик