Про перспективи введення режиму оподаткування КІК та ПнВК в Україні розповіла Марина Томаш

Нинішній тиждень у Lеgal High School присвячений спірним питанням оподаткування юридичних та фізичних осіб. Сьогоднішній модуль «Пряме оподаткування бізнесу» відкрила лекція Марини Томаш, радника, керівника напряму податкового консалтингу та бухгалтерського обліку AO ADER HABER, яка сфокусувалася на сучасних тенденціях у сфері оподаткування: оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК) і податок на виведений капітал.

Лектор підкреслила, що проблематика КІК поки що не знайшла належного законодавчого регулювання в національному правовому полі, хоча передумови до цього виникли ще кілька років тому. Марина Томаш розповіла, що ще в квітні 2016 року було видано Указ Президента України №180/2016 про створення робочої групи з підготовки законодавчої бази з питань протидії зменшенню податкової бази і переміщенню прибутків за кордон, зокрема, введення правил щодо контрольованих іноземних компаній. «На сьогодні режим оподаткування КІК в Україні не запроваджено, і законодавчі ініціативи до парламенту не внесені», — зазначила вона. При цьому спікер нагадала, що ще наприкінці 2016-го наша держава подала заявку на вступ до BEPS-асоціації з 1 січня 2017 року, чим підтвердила готовність боротися з агресивним податковим плануванням і захищати свої податкові надходження. А у жовтні минулого року, як повідомлялося, було оприлюднено проект закону (законодавчу ініціативу опубліковано, але поки що офіційно не зареєстровано у Верховній Раді України), яким передбачається внесення низки змін до Податкового кодексу України, в тому числі вводяться правила КІК.

Марина Томаш проаналізувала нюанси запропонованого законодавчого регулювання, зокрема акцентувала увагу на штрафних санкціях. Наприклад, за неподання звітності КІК передбачається штраф у розмірі 1000 розмірів мінімальної заробітної плати за кожен факт неподання, а за неподання повідомлення про набуття/відчуження/початок здійснення фактичного контролю над часткою в іноземній юридичній особі — штраф у розмірі 500 (!) розмірів мінімальних заробітних плат за кожен факт неподання. Через невідображення в звітності операцій передбачаються фінансові санкції у розмірі 3% суми операцій КІК або 25% скоригованого прибутку КІК за відповідний рік, які не відображені у звіті про КІК, залежно від того, яке значення більше, але не більше 3000 мінімальних заробітних плат за кожен факт невідображення КІК і/або за всі невідображені суми.

Другий блок лекції Марина Томаш присвятила питанням податку на виведений капітал (ПнВК), розповівши про особливості запропонованого законодавчого регулювання: на відміну від правил КІК, законопроект про ПнВК уже внесений на розгляд парламенту і не раз ставав предметом законодавчих дискусій. За інформацією голови комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Ніни Южаніної, найближчим часом в Україну має прибути технічна місія Міжнародного валютного фонду, яка працюватиме з профільним комітетом над удосконаленням наявного проекту.

«Якщо контрольована господарська операція не відповідає принципу«витягнутої руки», для цілей розрахунку ПнВК платник податків розраховує фінансовий результат за принципом «витягнутої руки», — підкреслила спікер, розповідаючи про особливості законодавчої ініціативи. Особливу увагу в контексті оподаткування ПнВК Марина Томаш приділила операціям з нерезидентами і наслідкам нереєстрації нерезидентом як платника ПнВК при проведенні таких операцій.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик