Про підстави перенесення податкової перевірки розповіла Руслана Пивоварова

Про те, як можна перенести початок перевірки, на прикладах з життя розповіла Руслана Пивоварова, керівник податкової практики АТ «Кролевецький і Партнери». Вона нагадала слухачам Legal High School, що законними підставами для перенесення податкової перевірки є умови, викладені у пунктах 44.5 (втрата, пошкодження або дострокове знищення документів) та 85.9 (вилучення документів правоохоронними органами) Податкового кодексу (ПК) України.

На думку лектора, застосовувати ці норми для перенесення перевірки найбільш доцільно у разу, якщо підприємство отримало запит в порядку статті 73 ПК України щодо «сумнівного» контрагента, мають місце суттєві недоліки в первинних документах чи їх реальна відсутність.

Натомість лектор не радить не слухачам Legal High School намагатися відкласти перевірку, якщо у головного бухгалтера немає часу через такі причини: невдовзі річний звіт/декларація ПДВ тощо; «зараз не до цього» або «якщо це має статись і цього не можна уникнути, то нехай станеться пізніше», а також щоб встигнути продати ТОВ.

Що ж робити, якщо існує реальна необхідність перенести податкову перевірку? Лектор підкреслила, що причиною втрати документів може бути кримінальний злочин (коли документи вкрали). Підтвердженням цього факту має стати заява про вчинення правопорушення, після чого буде отримано повідомлення про прийняття заяви та внесення відомостей до ЄРДР. За словами лектора, заяви про втрату документів чи довідки з ЄРДР достатньо для того, щоб довести органам ДФС факт втрати документів.

Ще однією причиною втрати документів може стати пожежа, факт якої та перелік постраждалого майна має бути зафіксовано органами ДСНС. Причиною пошкодження чи знищення документів також можуть слугувати обставини форс-мажору (стихійне лихо, масові заворушення тощо), які мають бути зафіксовані Торгово-промисловою палатою України. Ну і нарешті останньою з наведених лектором причин відсутності документів може бути довідка про неможливість їх вивезення із зони АТО.

Руслана Пивоварова описала алгоритм подальших дій суб’єкта господарювання у разі втрати чи знищення документів. Вона підкреслила, що впродовж 5 днів потрібно повідомити контролюючі органи про цей факт і бути готовим до сплати штрафу у розмірі 510 гривень на підставі пункту 121.1 статті 121 ПК України. Після цього суб’єкту господарювання надається 90 днів на відновлення втраченої документації.

Має бути виданий наказ про призначення комісії для встановлення переліку відсутніх документів та розслідування причин їх пропажі або знищення. Комісія за результатами роботи складає акт, який затверджується керівником та направляється територіальному органу ДФС у 10-денний строк.

У разі, якщо документи не втрачені, а вилучені правоохоронними органами, лектор радить отримати протокол огляду, обшуку чи тимчасового доступу до речей і документів для підтвердження вилучення документів. На підставі цього контролюючий орган направляє запит до правоохоронних органів, які впродовж 3 робочих днів надають копії вилучених документів, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб. Лектор зазначила, що насправді правоохоронці копій не надають, при цьому суб’єкт господарювання на цей процес ніяк вплинути не може.

Наприкінці лекції спікер наголосила, що «лікарняний» чи відпустка директора — це доволі сумнівна підстава, адже вона не передбачена у чинному законодавстві. А от дійсно перенести позапланову перевірку можна через відсутність на місці уповноваженої особи або недопуск перевіряючих на підприємство з подальшим оскарженням наказу про позапланову перевірку.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик