Про порядок вирішення спорів про виїзд дитини за межі України розповіла Інна Тута

З лекцією на тему «Протидія забороні одного із батьків при виїзді дитини за межі України» у LHS виступила Інна Тута, адвокат практики сімейного та спадкового права АО MITRAX. За словами лектора, є два способи розв’язання цієї проблеми: позасудовий порядок і судовий порядок виїзду дитини за кордон.

У першому випадку виїзд дитини за кордон можливий на підставі розпорядження про затвердження висновку органу опіки та піклування про підтвердження місця проживання дитини з матір’ю (батьком). Допустимий строк виїзду за кордон становить один місяць. Для отримання розпорядження заявнику необхідно звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання дитини із заявою про підтвердження місця проживання дитини для вирішення питання її виїзду за межі України.

Підставами для відмови у затвердженні висновку служби у справах дітей є неподання заявником усіх необхідних документів і наявність рішення суду, в якому визначено місце проживання дитини з іншим батьком, або про відкриття провадження у справі за визначенням місця проживання дитини.

«Такий порядок не поширюється на випадки примусового виконання рішення про встановлення зустрічей з дитиною і про усунення перешкод у зустрічах з дитиною», — зазначила лектор.

Ще одна можливість врегулювання спору у позасудовому порядку передбачає виїзд дитини за кордон на підставі розпорядження про затвердження висновку органу опіки та піклування про підтвердження місця проживання дитини з матір’ю (батьком) і довідки про наявність заборгованості зі сплати аліментів. У даному випадку допускається виїзд дитини на строк понад один місяць. Інна Тута звернула увагу, що для отримання відповідного документа сукупний розмір заборгованості платника аліментів повинен перевищувати суму відповідних платежів за чотири місяці або за три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини, наприклад, з інвалідністю. Довідка про наявність заборгованості видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем за зверненням стягувача аліментів.

Другий варіант — врегулювання питання в судовому порядку. Одним із способів вирішення спору в судовому порядку є отримання дозволу на виїзд дитини на підставі рішення суду про визначення місця проживання дитини. При цьому допустимий строк виїзду дитини за кордон становить один місяць і більш ніж один місяць у разі наявності довідки про заборгованість зі сплати аліментів.

У даному випадку мається на увазі необхідність звернення до суду за зареєстрованим місцем проживання відповідача з позовом про визначення місця проживання дитини. Лектор також звернула увагу, що важливо підтвердити наявність спору між батьком і матір’ю за місцем проживання дитини.

Ще один варіант врегулювання спору в судовому порядку — на підставі рішення суду про надання дозволу на виїзд дитини за межі території України без згоди другого із батьків. Ця підстава поширюється на такі випадки:

— відсутність згоди на виїзд дитини за кордон у того з батьків, хто проживає окремо від дитини і належним чином виконує свої батьківські обов’язки;

— відсутність згоди на виїзд дитини за кордон, рішення суду про визначення місця проживання дитини або розпорядження про затвердження висновку органу опіки та піклування про підтвердження місця проживання дитини, рішення про позбавлення батьківських прав, рішення про визнання другого із батьків безвісно відсутнім або недієздатним.

Інна Тута також звернула увагу на те, що дуже важливо в позові вказати країну або країни слідування, період виїзду дитини за кордон, а також за можливості зазначити відомості про проїзні документи в обидві сторони.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик