Про правові механізми впливу на слідчого під час досудового розслідування розповіла адвокат Марина Мацегора

Робочий тиждень у Legal High School стартував з модуля «Відкриття кримінального провадження» блоку «Стратегія і тактика захисника на стадії досудового розслідування» Школи кримінальної практики. Правовими механізмами впливу на слідчого під час досудового розслідування поділилася адвокат Марина Мацегора.

Незважаючи на те, що кримінальне процесуальне законодавство декларує рівність сторін кримінального провадження на збір, подання суду доказів, клопотань, на практиці, за словами спікера, ця рівність є декларативною — обвинувальний ухил продовжує працювати.

Адвокат і слідчий взаємодіють у трьох випадках: здійснення адвокатом захисту, представлення інтересів потерпілого і у разі так званих фактових справ. Говорячи про перший вид взаємодії (захист), спікер відзначила, що учасники кримінального провадження мають право заявляти клопотання слідчому, прокурору про закриття кримінального провадження за наявності певних обставин, хоча і немає позитивної практики. До інших видів взаємодії лектор віднесла: скарги на слідчого слідчому судді, скарги на слідчого процесуальному керівнику, внесення інформації про скоєний слідчим злочин до ЄРДР та інші «непроцесуальні» заходи впливу, як-то залучення ЗМІ.

Порівняно недавно з’явилася можливість стягнути моральну шкоду, заподіяну слідчим або прокурором (так званий закон «Маски-шоу-2» від 18 вересня 2018 року). Держава, відшкодувавши шкоду, заподіяну слідчим, прокурором, може застосувати право зворотної вимоги до цих осіб у разі встановлення в їхніх діях складу кримінального правопорушення за обвинувальним вироком суду або дисциплінарного проступку, незалежно від строку застосування та дії дисциплінарного стягнення. Марина Мацегора наголосила, що для застосування цього інструменту має бути обвинувальний вирок у відношенні слідчого, а цього добитися дуже важко. Поділилася адвокат і позитивною судовою практикою. Ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 24 липня 2018 року (справа №639/4913/15-ц) стягнуто моральну шкоду у результаті неодноразового визнання неправомірною бездіяльності слідчого і прокурора щодо реалізації конституційних прав, передбачених статтею 124 Конституції України, а також реалізації прав потерпілого. Суд стягнув 2 тисячі гривень.

Представлення інтересів потерпілого — найскладніший вид взаємодії адвоката з органами слідства, оскільки права потерпілого урізані й «підвішені». Потерпілий, згідно зі статтею 303 Кримінального процесуального кодексу України, має право оскаржити: рішення слідчого, прокурора про зупинення досудового розслідування, рішення слідчого про закриття кримінального провадження, рішення прокурора, слідчого про відмову у визнанні потерпілим, бездіяльність щодо невнесення відомостей до ЄРДР.

Такого терміна, як «фактові справи», в кримінальному процесуальному законодавстві немає, але Марина Мацегора виділила такі їх ознаки: справу відкрито, підозру не пред’явлено, строки нескінчені, арештоване майно/рахунки. Адвокат змушений розв’язувати і цю проблему, спосіб — встановлення розумних строків.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик