Про причини виникнення та методи боротьби з рейдерством розповів партнер ЮФ Sayenko Kharenko Сергій Погребной

Рейдери — санітари лісу або могильники бізнесу: чим вони небезпечні в сучасних умовах? Розібратися в цьому питанні під час заключних лекцій блоку «Врегулювання корпоративних конфліктів» слухачам Lеgal High School допомагав партнер ЮФ Sayenko Kharenko Сергій Погребной.

Відповідаючи на питання, як відрізнити рейдерське захоплення від недружнього поглинання, лектор підкреслив, що критерій простий — це законність дій сторони, зацікавленої в контролі над активами. Дотримання законодавства — ось той вододіл, що розмежовує вороже поглинання, спричинене помилками в управлінні компанією, і рейдерство, вирощене на ґрунті корупції, підкупу та фізичної сили.

За словами лектора, поглинання (дружнє або недружнє) — це взяття однією компанією під свій контроль іншої з метою управління та придбання абсолютного або часткового права власності. Традиційних способів поглинання компанії є три: встановлення контролю над менеджментом підприємства або особою, що представляє інтереси власника великого пакета акцій; придбання контрольного пакета акцій або банкрутство компанії з подальшим придбанням її активів.

«За формою злиття відрізняється від поглинання лише тим, що зливатися можуть тільки дві рівні компанії. Однак будь-яке злиття в результаті закінчується поглинанням», — підкреслив Сергій Погребной.

Так усе ж — недружнє поглинання, надзвичайно недружнє поглинання або рейдерство? У англосаксонському тлумаченні недружнє поглинання означає банальну скупку акцій на ринку, здійснювану проти волі неефективного менеджменту та нерозторопних великих акціонерів. Рейдерство — недружнє (в Україні зазвичай силове) поглинання підприємства проти волі його власників, які мають переважне становище на цьому підприємстві, і/або його керівника. Захоплення бізнесу шляхом рейдерства називають «рейдерським захопленням».

Сергій Погребной зазначив, що дотримання законодавства — саме те, що розмежовує вороже поглинання, спричинене помилками в управлінні компанією, і рейдерство, засноване на корупції, підкупі і застосуванні фізичної сили.

Головними причинами рейдерства є корупція, неналежне функціонування правоохоронної та судової систем і недосконалість законодавчих і правових механізмів захисту бізнесу. Відіграють свою роль також нестабільність політичної ситуації, перерозподіл власності та сфер впливу, наявність у населення незареєстрованої зброї, а також відсутність системи реабілітації та роботи з ветеранами і учасниками бойових дій та конфліктів.

Сприяють рейдерству проблема «мертвих душ» (недостатнє наповнення Реєстру актів цивільного стану громадян України: у цілому по Україні він заповнений на 90%, без урахування Криму, ЛНР і ДНР, наповненість по яких становить 30%), недостатня юридична грамотність підприємців і відсутність покарання за захоплення приватного бізнесу.

Передумовами до рейдерського захоплення стають: неконсолідований пакет акцій (часток); успішний бізнес, який завжди викликатиме інтерес у компаній-конкурентів; привабливі активи — найчастіше захоплення підприємств здійснюються не з метою заволодіння бізнесом, а винятково з наміром отримання прав на активи підприємства (нерухоме майно, дороге обладнання), а також жорстка конкуренція — у цьому випадку захоплення відбувається як етап конкурентної боротьби з метою заволодіння бізнесом або повного його знищення.

Передумовою до рейдерського захоплення може стати залежність господарської діяльності від об’єктів інтелектуальної власності (торгова марка, промисловий зразок, комерційне найменування), незареєстровані належним чином; конфлікт між акціонерами (засновниками) підприємства; наявність родинних/приятельських/подружніх відносин між засновниками підприємства і не закріплені детально корпоративні відносини у відповідних документах, а також внутрішні конфлікти на підприємстві, тобто конфлікти між власником і менеджерами.

Лектор описав ознаки рейдерської атаки, які мають насторожити власника, а також методи захисту від цих атак, які практикуються в ЄС і Україні. Описавши досвід західного ринку в антирейдерських заходах, Сергій Погребной поділився унікальними розробками своєї компанії з комплексного антирейдерського аудиту і запропонував алгоритм побудови системи превентивного захисту.

Також до уваги слухачів були запропоновані методи оперативного захисту на випадок рейдерської атаки і перелік необхідних заходів, які проводяться при більшості конфліктів. Тези доповідача були проілюстровані практичними прикладами недружнього поглинання і захоплення активів, з якими працювала його компанія, а також практичними кейсами захисту від рейдерських атак.

Лектор проаналізував основні зміни законодавства у сфері корпоративного права та протидії рейдерству, що вже відбулися, а також можливі зміни до встановлених законом положень, підкресливши, що в Україні є достатньо механізмів для кримінального переслідування рейдерів.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик