«Процесуальні питання проведення слідчих дій за участю клієнта» — тема лекції Злати Симоненко

Злата Симоненко, партнер АО «Солодко і Партнери», розповіла слухачам LHS про особливості проведення слідчих дій за участю клієнта. На початку лекції спікер звернула увагу слухачів на те, що діючий КПК України не є інструкцією як проводити слідчі дії, а є лише основою для проведення слідчих дій.

Говорячи про роль адвоката в кримінальному провадженні, лектор підкреслила, що КПК України не містить вимог до адвоката, оскільки адвокат — це статус. Тому при виникненні колізій норми КПК України потрібно тлумачити на користь сторони захисту. Як приклад спікер запропонувала розглянути такий кейс: чи може адвокат брати участь у слідчій дії особистого огляду, коли адвокат протилежної з клієнтом статі. Лектор повідомила, що такий огляд може проводитися за умови згоди клієнта, тому правоохоронні органи не мають права залучати іншого адвоката.

Усі слідчі дії мають проводитися за участю адвоката і повністю фіксуватися — тільки так можна захистити свої права і виявити правопорушення з боку правоохоронних органів. Наприклад, якщо в протоколі не зафіксовано моменту прибуття особи до слідчого управління, це підстава говорити про те, що законного затримання не було.

Також адвокат повинен звертати увагу на те, як відбувається вручення повідомлення про підозру. Так, адвокат має право попросити роз’яснення повідомлення про підозру, оскільки слідчий повинен не тільки роз’яснити права, а й роз’яснити обґрунтованість підозри. Практика показує, що не завжди повідомлення про підозру вручається під час затримання. Є випадки, коли слідчий суддя може зробити висновок про неможливість обрання запобіжного заходу на підставі того, що особа не отримала статусу підозрюваного.

Лектор розповіла і про те, на що потрібно звертати увагу при проведенні такої слідчої дії, як слідчий експеримент. Так, потрібно мати на увазі той фактор, що в силу закінчення тривалого часу особа може не пам’ятати всіх деталей, а також слідчий може спонукати до дій, які особа повинна вчинити під час слідчого експерименту. Тож якщо у адвоката під час слідчого експерименту виникає підозра про вплив слідчого на клієнта, він повинен зупинити проведення слідчої дії. «Ліпше сказати, що особа не пам’ятає, ніж говорити про те, чого не було насправді», — радить Злата Симоненко.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик