При розслідуванні шахрайства важливим є факт заволодіння майном потерпілого — підкреслив Сергій Погребной

Друга лекція партнера ЮФ Sayenko Kharenko Сергія Погребного була присвячена проблемі запобігання корпоративному шахрайству. На думку лектора, корпоративне шахрайство — це свідомі дії найманих працівників, менеджменту чи власників компанії, пов’язані зі зловживанням наданою їм довірою в особистих цілях і на шкоду інтересам компанії.

Лектор наголосив, що шахрайство належить до розряду злочинів проти власності, тобто винний посягає на права користування, володіння і розпорядження такими об’єктами власності, як речі, включаючи гроші та цінні папери, інше майно, в тому числі майнові права.

«Розкриття шахрайського задуму ускладнюється тим, що за своєю формою велика частина шахрайських операцій практично нічим не відрізняються від звичайних нормальних ділових правочинів», — підкреслив Сергій Погребной.

За даними статистики, наведеної лектором, 61% українських компаній стикалися з фактами шахрайства. Головними причинами виникнення корпоративного шахрайства лектор вважає відсутність внутрішньокорпоративних процедур і політик комплаєнсу; побудову відносини з ключовими менеджерами на принципах «довіри», а не формалізованих відносинах; відсутність прозорої та зрозумілої системи преміювання, а також відсутність ефективних служб: юридичної, контролю та аудиту, безпеки.

Корпоративне шахрайство лектор розділив на зовнішнє та внутрішнє. До зовнішніх видів шахрайства належать концепція «відкату», розкрадання матеріальних цінностей, завищення кошторису витрат, передача інформації, умисний програш судів, підписання свідомо непотрібних контрактів тощо.

До внутрішніх видів шахрайства належать: управлінське (зловживання службовим становищем); помилкова звітність (внесення неправдивих або фіктивних даних у звіти чи навмисна втрата документів суворої звітності); документальне (підробка підписів і печаток, документів, векселів, гарантій, актів виконаних робіт тощо); шахрайство з матеріальними ресурсами (понаднормова витрата підзвітних коштів); шахрайство з персоналом (отримання частини зарплати, нарахування фіктивних премій, прийняття на роботу «мертвих душ», прийняття «фіктивних» документів про стаж, освіту), а також технічний вид шахрайства (запуск вірусу в систему, копіювання документів, «установка» ворожих технічних пристроїв, використання технічних добавок з метою зміни фізичних властивостей і, нарешті, кібератака з різними цілями).

Лектор описав слухачам Lеgal High School півтора десятка найпопулярніших схем шахрайства, вказав на головні ознаки того, що на підприємстві з’явилися шахрайські схеми, а також навів методи контролю, які потрібно задіяти з метою запобігання корпоративному шахрайству.

Сергій Погребной звернув увагу слухачів на те, що тільки аудит і контроль не допоможуть у боротьбі з шахрайством. Найчастіше допомагають розкриттю фактів шахрайства інформація від службовців компанії (38%), а ось моніторинг підозрілих дій, неофіційні внутрішні канали і банальна випадковість рівною мірою ефективні — вони допомагають розкрити 14% фактів шахрайства.

Лектор також наголосив на ролі комплаєнс-процедур у боротьбі з шахрайством, навів ряд практичних кейсів, в яких збитки від шахрайства становили десятки мільйонів гривень, а також поділився досвідом ЮФ Sayenko Kharenko в розслідуванні шахрайських схем.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик