При виборі оптимальної корпоративної структури Андрій Реун, лектор LHS, радить відокремлювати активи від операційної діяльності

Школа корпоративного права та M&A Legal High School продовжує свою роботу. У рамках блоку «Структурування бізнесу» проходить модуль «Корпоративна реструктуризація», в ході якого керівник податкової практики ЮФ Evris, адвокат Андрій Реун розповів про вибір оптимальної корпоративної структури.
В Україні, за словами лектора, мало хто із засновників бізнесу замислюється над корпоративною структурою завчасно. Більш важливо для них заробити гроші. Наприклад, у ритейлі часто можна зустріти таку структуру: одне ТОВ та багато фізичних осіб — підприємців. Але подібна структура не буде привабливою для інвесторів. Іноземний бізнес, навпаки, про вибір корпоративної структури турбується заздалегідь, запрошує консультантів, юридичних радників для виявлення оптимальної моделі з урахуванням спеціалізації та інших нюансів.
Основними напрямами побудови корпоративної структури є: захист прав власності (тиск на бізнес можуть чинити і конкуренти, і правоохоронні органи), оподаткування та управління. Також важливо враховувати прозорість і зрозумілість структурування. Але інший бік медалі — в тому, що прозорим бізнес буде не тільки для інвесторів, але й для національних правоохоронних органів, які можуть цим скористатися. Андрій Реун підкреслив, що корпоративна структура не йде окремо від якихось договірних відносин. «Специфіка діяльності, етап розвитку бізнесу, рух коштів, мета» — це ті чинники, які пан Реун радить брати до уваги при виборі оптимальної корпоративної структури. Також він рекомендує відокремлювати активи від операційної діяльності, адже цим шляхом можна досягти податкової оптимізації і ліпше захистити бізнес.
ТОВ або акціонерне товариство? Керівник податкової практики ЮФ Evris відзначив, що нове законодавство про ТОВ поліпшує правове регулювання такого виду господарського товариства, але не треба забувати про загрозу рейдерських захоплень. Так, рейдери можуть захопити ТОВ на підставі підроблених документів. «Але якщо ми хочемо бути захищеними на 99%, потрібно обирати акціонерне товариство», — підкреслив лектор, додавши, що акції вкрасти складніше, тому якщо власники мають на меті максимальний захист бізнесу — варто обирати акціонерне товариство. У такому випадку потрібно розуміти, що витрати (грошові та часові) будуть невідповідними.
Також Андрій Реун детально проаналізував специфіку бізнесу сільського господарства, IT, фармацевтики, нерухомості, зупинившись на виборі юрисдикції. Перевагами української юрисдикції є можливість укладення договорів між учасниками, акціонерами, невеликі витрати на створення і підтримку структури, знайоме законодавство; недоліками — неефективна судова система, ризик втрати бізнесу, нестабільне законодавство, система оподаткування. Перевагами іноземної юрисдикції є: максимальна свобода за можливості укладення договорів між учасниками/акціонерами, ефективний судовий захист, захист від рейдерства; недоліками — складність відкриття банківських рахунків, значні витрати на створення і підтримку структури, незнайоме законодавство. При виборі іноземної юрисдикції також потрібно враховувати юридичні (законодавство, податки, захист інвестицій) і комерційні питання (репутація, банківські рахунки, витрати).
Пан Реун проаналізував плюси та мінуси таких юрисдикцій, як Кіпр (одна з найпопулярніших і найзрозуміліших юрисдикцій як для холдингу, так і для компаній, що займаються науковими розробками, відносно невеликі витрати на створення бізнесу, адміністрування), Нідерланди (є Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, юрисдикція хороша, але дуже дорога), Угорщина (одна з найвигідніших юрисдикцій для діяльності в Європі, податок на прибуток — 9% і муніципальний податок — 2%).
На завершення лектор провів case-study. Практична частина передбачала визначення оптимальних корпоративних структур при розширенні виробництва української компанії, залучення українського інвестора, коли продажі здійснюються тільки на території України.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик