Робота адвоката у «фактових» провадженнях зосереджена на тому, щоб клієнт не отримав статусу підозрюваного, — Анастасія Гурська

«Прийнятність доказів: робота адвоката з доказами обвинувачення та обов’язок обвинувачення збирати докази невинуватості» — такою була тема лекції Анастасії Гурської, адвоката, керуючої Адвокатського бюро «АНАСТАСІЇ ГУРСЬКОЇ». Вона описала слухачам Legal High School специфіку роботи адвоката із захисту клієнтів у справах White Collar Crime та зазначила, що роботу адвоката у таких провадженнях можна поділити на два типи: робота з доказами обвинувачення до підозри (у так званих фактових провадженнях) та робота з доказами обвинувачення після отримання клієнтом підозри чи потенційної можливості отримати підозру найближчим часом.

Якщо мова йде про «фактові» кримінальні провадження, робота адвоката з доказами обвинувачення та збирання власної доказової бази є більш складною, оскільки права на збирання таких доказів майже відсутні та обмежені рамками закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Разом з тим, робота адвоката у «фактових» провадженнях зосереджена на тому, щоб клієнт не отримав статусу підозрюваного.

Лектор назвала джерела інформації, з яких адвокат може дізнатися про наявність досудового розслідування стосовно свого клієнта, у тому числі проведення слідчих дій щодо його контрагентів. При цьому вона зазначила, що у разі, якщо вашого клієнта викликають на допит як свідка, його процесуальні права обмежені. Проте навіть у ході допиту можна не лише надавати відповіді на питання слідчих, але й представляти докази, які спростовують їх припущення про участь вашого клієнта у незаконній господарській діяльності. Також можна вказувати на способи отримання слідством доказів невинуватості клієнта.

Лектор надала рекомендації стосовно опрацювання адвокатом ухвали слідчого судді про проведення обшуку, аналіз якої може дати інформацію про коло питань, які намагається з’ясувати сторона обвинувачення. Такий аналіз дозволить надати докази безпідставності підозр слідства. При цьому вона порадила пам’ятати, що у разі вилучення документів та грошових коштів прокурор має звернутися з клопотанням про накладення на них арешту. Крім того, лектор зазначила, що накладення арешту на документи розширює коло процесуальних прав захисника щодо ознайомлення з матеріалами слідства.

Говорячи про роботу з доказами обвинувачення після оголошення підозри, Анастасія Гурська зазначила, що вона, як правило, починається або з невідкладного обшуку, або із затримання. За 24 години після затримання на руках у вашого клієнта має бути підозра, тобто детальний опис подій і обставин, в чому вашого клієнта фактично підозрюють.

Лектор наголосила, що у справах White Collar Crime ще до отримання підозри зі ЗМІ можна дізнатися про те, за що вашого клієнта затримано, а з повідомлення про підозру — на яких фактах це ґрунтується. Ще трохи згодом до документів долучиться клопотання про обрання запобіжного заходу, яке має супроводжуватися доказами обґрунтованості підозри та необхідності обрання того чи іншого запобіжного заходу. З аналізу цих даних можна дізнатися про докази, зібрані стороною обвинувачення, які доведеться спростовувати адвокату.

Лектор підкреслила, що у перші 72 години після затримання адвокат отримує основний масив доказів сторони обвинувачення і відразу повинен розпочинати роботу щодо їх належності та допустимості. «Завдання адвоката на цьому етапі — зробити так, щоб підозра була змінена в кращий бік або знайти підстави для закриття провадження з підстав відсутності кримінального правопорушення у діях вашого клієнта», — наголосила Анастасія Гурська.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик