«Ще один ключ до успіху — ваше вміння протистояти тиску» — з цією відомою фразою Дональда Трампа повністю згоден Тарас Пошиванюк, партнер ЮК EQUITY

Про обшуки, вилучення документів, арешти активів й інші загрози майновим правам юридичних осіб та методи протидії цим засобам слухачам Школи кримінальної практики Legal High School розповів Тарас Пошиванюк, партнер ЮК EQUITY.
За критерієм «захист прав власності» Україна займає 128 місце із 138 країн світу. Лектор провів короткий теоретичний лікнеп, розповівши, що КПК України у 2012 році було введено нового учасника кримінального провадження — «юридичну особу, щодо якої здійснюється кримінальне провадження». Однак тоді не було правового механізму, який дозволив би реалізувати згаданий вище інститут. Тому в 2013 році КПК України і КК України було введено поняття «заходи кримінально-правового характеру стосовно юридичної особи».
Останні (в цьому випадку штраф, конфіскація майна та ліквідація) можуть застосовуватися до юридичної особи за конкретні злочини: легалізацію (відмивання) доходу, отриманого в результаті скоєння злочину, тероризм, використання коштів, отриманих від незаконного обігу наркотиків, а також корупційні злочини.
Тарас Пошиванюк розповів про деякі заходи впливу на юридичну особу до відкриття кримінального провадження. Серед них: поширення негативної інформації про здійснення кримінального провадження щодо юридичної особи — так званий метод випаленої землі, «розвідка боєм», тобто направлення запитів без відкриття кримінального провадження та вплив на посадових осіб контрагентів з метою припинення з ними правовідносин, яке лектор назвав «розмовами без протоколу».
Йшлося також про заходи впливу на юридичних осіб у ході проведення досудового розслідування, майже кожен з яких, за словами лектора, забезпечується повною мірою. Лектор розповів, що 68 державних інспекцій та інших контролюючих органів мають дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій та фізичних осіб — підприємців.
Лектор підкреслив, що 21 червня 2017 року у Верховній Раді зареєстровано законопроект № 6613, яким пропонується зупинити негативну практику здійснення перевірок органами ДФС за постановами слідчих суддів у кримінальному провадженні.
Щодо обшуку говорили в контексті закону «Стоп маски-шоу» (№ 7275 від 10 листопада 2017 року), що суттєво полегшив роботу адвоката, але все ще є труднощі у встановленні предмета розслідування. Лектор порадив адвокатам під час обшуку звернути увагу на головне: документи, що дають підстави для обшуку, та посвідчення всіх представників органів досудового розслідування, рішення слідчого судді, понятих і відеофіксацію обшуку.
Тарас Пошиванюк запевнив: нюанс огляду будь-якого житла чи іншого володіння без рішення суду (судова практика) полягає в тому, що такий огляд насправді неможливий, а також порадив, як запобігти накладенню арешту без участі власника.
Серед цікавих прикладів з практики варто виокремити випадок блокування активів на підставі постанови слідчого, яку лектор назвав «вершиною дедуктивної майстерності». Слідчого, звичайно, вирішили притягнути до відповідальності.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик