Що робити, якщо процес затягує суддя?

Олександр Оніщенко, партнер МЮФ Integrities, дав слухачам Legal High School практичні поради щодо того, як допомогти суду розглянути справу в короткі строки, а також розповів, як ця проблема розв’язується у законодавстві інших країн.

На початку лекції спікер звернув увагу на те, що останнім часом все частіше дискутується питання про зловживання процесуальними правами не тільки сторонами, а й суддями.

«Спочатку треба розповісти про те, що дотримання «розумних строків» як для України, так і для ряду інших країн є значною проблемою, оскільки нестача суддів і неналежне матеріальне їх забезпечення призводить до того, що рішення не виносяться і не виконуються тривалий час», — наголосив спікер.

На строки, за словами лектора, впливає безліч факторів, таких як складність справи, поведінка заявника, суду і держорганів (невжиття заходів примусу, затримка доказів) і важливість процесу. Затягуються строки і шляхом встановлення великого інтервалу між засіданнями, а також через передачу матеріалів справи з одного суду до іншого. На строки впливає також кількість свідків у справі і вступ у судовий процес третіх осіб.

«Європейський суд з прав людини зазначає, що є перелік справ, які вимагають швидкого розгляду — це трудові спори, справи, пов’язані з травматизмом, справи про опіку над дітьми та інші, в яких важлива швидкість їх розгляду», — відзначив спікер.

Далі пан Оніщенко розповів про існуючі шляхи затягування справи. Сторони, зловживаючи процесуальними правами, просять про призначення експертиз та витребування, задоволення необґрунтованих клопотань та залучення третіх осіб. Таку процесуальну дію, як затягування процесу, може застосовувати і судом. Також з ініціативи суду затягуватися процес може шляхом заяви суддями самовідводу і передачі справи до іншого суду.

Щоб прискорити строк розгляду справи, лектор порадив чітко дотримуватися позовних вимог, представляти всі наявні докази, а також залучати третіх осіб за можливості на ранній стадії розгляду справи. Щоб прискорити судовий розгляд справи, раніше можна було звернутися до голови суду, тепер же, за словами спікера, такий механізм не працює. Дієвий метод, як зазначив пан Оніщенко, — звернення до Вищої ради правосуддя або заявлення судді відводу, але останній інструмент не надто продуктивний.

Говорячи про практику дотримання розумних строків судовими органами інших країн, спікер відзначив, що в Російській Федерації та Італії діє інститут грошових компенсацій сторонам за затягування строків розгляду справи.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик